Žuchne na hlavy ukrajinských poslanců strop i s lustrem?

Kyjev – Zatímco staří Galové se v kreslených příbězích o Asterixovi báli hlavně toho, že jim spadne nebe na hlavu, ukrajinští poslanci už této obavě dávají zcela konkrétní obrysy. Mají strach, že se jim na hlavy zřítí třicetitunová honosná skleněná kopule ve stropě hlavního sněmovního sálu. Ta je totiž prý v havarijním stavu. Ba co víc: kromě kopule může na zákonodárce spadnout i obří patnáctitunový lustr, který hlavní zasedací místnost jednokomorového parlamentu osvětluje. Na údržbu kopule a lustru a na jejich opravy není dost peněz.

Šéf sněmovny Volodymyr Lytvyn ale dnes poslance ujistil, že jde o poplašnou zprávu, stav kopule havarijní není a poslancům žádné nebezpečí z této strany nehrozí. Sněmovna podle něj prošla opravou naposledy v roce 2004. Revize podpůrné konstrukce sice skutečně odhalila některé závady, přivolaní experti je ale odstranili.

Budova, v níž dnes sídlí ukrajinský parlament, byla postavena v letech 1936–39. Odborníci ji považují za jeden z hodnotných příkladů ukrajinské architektury sovětského období. Celková plocha skleněné kopule je 500 čtverečních metrů. Váhu konstrukce ovlivňuje především fakt, že skleněná výplň vystavená vlivům počasí musí být nejméně jeden centimetr silná. Revizi zchátralé konstrukce požaduje zejména opozice, vládní poslanci varují před panikou a obviňují opoziční partnery, že se šířením poplašných zpráv chtějí z poslaneckých debat ulít. Ukrajinský parlament dnes totiž zasedl ke své poslední schůzi před říjnovými volbami.

/*json*/{"map":{"lat":50.447496254123,"lng":30.536777973175,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/