Průměrná dovolená Čechů: V Turecku, all inclusive, sedm dní

Praha - Češi letos šetřili i na dovolených. S cestovními kancelářemi odjelo až o 15 procent lidí méně než loni. Navíc kvůli obavě z krachu volili radši ty velké a zavedené, u kterých je propad zhruba pětiprocentní. Tradičně oblíbeným cílem zůstává Chorvatsko, letecky pak čeští turisti nejčastěji mířili do Turecka.

Průměrná dovolená většiny Čechů, kteří se na ni vydali letadlem, měla letos tyto parametry: Turecko, čtyřhvězdičkový hotel u pláže, all inclusive, na sedm dní. Cena zájezdu pro čtyřčlennou rodinu pak dosáhla 30 tisíc korun. Celkem si Češi u cestovních kanceláří koupili kolem 2,3 milionu zájezdů a utratili za ně necelých 30 miliard korun. 

Češi zkrátili své dovolené o den až dva 

Oproti loňskému roku se podle obchodního ředitele Exim Tours Jiřího Zimy průměrná délka doby dovolené zkrátila o den až dva. A zatímco loni směřovala většina turistů do Řecka, letos se přelila část klientů do Turecka, dodal. 

Cena letních zájezdů v porovnání s uplynulým rokem klesla jen minimálně, lidé ale v zahraničí víc šetřili a dopřávali si méně placených zážitků. Za průměrnou dovolenou Češi utratili 11 800 korun. V porovnání s uplynulým rokem šlo asi o 400 korun na hlavu méně než loni. 

Cestovní kanceláře prodaly nejvíce zájezdů hned na začátku roku, kdy nabízely dovolenou se slevou za včasný nákup. Například u CK Fischer byl o tento typ služby zhruba o 15 procent vyšší zájem než v roce minulém. 

Druhá vlna pak přišla před létem, kdy si lidé vybírali ze zájezdů na poslední chvíli. Podle Zimy tvořil prodej last minute necelých 30 procent z prodaných dovolených. A každým rokem také přibývá Čechů, kteří si kupují zájezd přes internet. „Před deseti lety se prodalo asi 1,5 procenta zájezdů po internetu. Letos očekáváme, že to bude zhruba 35 procent,“ odhaduje obchodní ředitel firmy Invia.cz Michal Tůma.

Video Průměrná dovolená
video

Průměrná dovolená