Služební cesty jsou na ústupu, nahrazují je videokonference

Praha - Služebních cest do ciziny ubývá. Za posledních deset let jde podle pojišťoven o 60procentní pokles. Může za to nejen snaha šetřit, ale i rozvoj komunikačních technologií, díky kterým mohou manažeři jednat, ačkoliv jsou od sebe stovky i tisíce kilometrů daleko. Doplácejí na to hotely i aerolinie. Česku se však přesto daří na lukrativní klientele, kterou lidé na služebních cestách představují, vydělávat. Třeba kongresů pořádaných v Česku jen za první pololetí přibylo zhruba o 12 procent.

Před deseti lety manažeři a zaměstnanci firem křižovali svět kvůli byznysu křížem krážem. Služebních cest byly bezmála dva miliony. Teď jich není ani polovina. „Snižuje se jednak počet zaměstnanců, kteří tam jedou. Dosud třeba jezdili dva za jedno oddělení, teď už jezdí jenom jeden. Snižuje se i frekvence,“ popsala mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Omezení služebních cest umožňuje firmám ušetřit až stovky tisíc korun ročně, a to se zejména v dobách krize, kdy firmám ubývá zakázek, vyplatí. Navíc díky moderním technologiím mohou důležité schůzky zaměstnanci odbýt z vlastní kanceláře. „Společnosti využívají různých videokonferencí,“ popsal generální ředitel Evropské centrální pojišťovny Vladimír Krajíček.

Na služebních cestách šetří nejen Česko, ale i celá Evropská unie a Amerika. Podepsal se na tom i skandál některých farmaceutických firem, které platily svým obchodním partnerům luxusní dovolené a vydávaly je za pracovní.

Mění se i cíl služebních cest

Ve snaze ukousnout kousek z velkých lukrativních trhů teď místo na západ létají podnikatelé hledat nové příležitosti na východ. Nejčastěji do postsovětských zemí, Číny nebo Indie. „Vidíme i nárůst počtu cest do rizikových oblastí - například Afgánistán, Pákistán,“ popsal Ondřej Rušikvas z Evropské cestovní pojišťovny.

Lidé na služebce utrácejí více než běžní hosté

Nalákat byznysmeny se ale snaží i Česko. Hlavně pro hotely je tento typ hostů velmi atraktivní. Zatímco manželé na výletě zaplatí za dva dny v hotelu na horách v průměru 2 tisíce korun, firma tu za svého zaměstnance nechá za stejnou dobu kolem 6 tisíc.

Lákat zahraniční klienty se přitom v tomto ohledu docela daří. Navzdory poklesu zájmu o služební cesty hostí Česko v poslední době stále více kongresů. Za první pololetí letošního roku hlásí v této oblasti nárůst o 12 procent. Podle odborníků zvyšuje atraktivitu Česka zejména nízká cena ubytování, která ho zvýhodňuje proti jiným metropolím. Velké hotely navíc disponují kongresovými sály a ty nejoblíbenější se nacházejí přímo v historickém centru Prahy nebo v jeho blízkosti. Pořadatelům tak odpadají starosti se zařizováním dopravy a kongresoví návštěvníci mohou volné chvíle využít pro návštěvu města.