Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku

Brno - Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku. V jedenáctém ročníku ankety získala 9 879 hlasů, podpořila ji přibližně třetina všech hlasujících. Na druhé příčce se umístil šumperský Buk příběhů, třetí skončila lípa z Jiřic u Humpolce. Výsledky zveřejnila pořádající Nadace Partnerství.

Novodvorská alej spojuje osadu Nové Dvory se zříceninou hradu Blansek v Moravském krasu. Tvoří ji 57 lip malolistých, které nechal v první polovině 19. století vysadit hrabě Hugo Salm.

O obnovu aleje druhým rokem usiluje skupina nadšenců. Nejprve zakryli trhliny ve stromech šindelovými stříškami. Do mezer v aleji po zaniklých stromech doplnili klony starých lip. Instalovali také ptačí budky a lavičku. Celou alej v anketě zastupovala nejmohutnější lípa s obvodem kmene 415 centimetrů.

Výtěžek zpoplatněného hlasování letos přesáhl 100 000 korun. Nadace Partnerství peníze rozdělí na výsadbu a ochranu stromů. „Každý, kdo v anketě některý ze stromů podpořil, obrazně řečeno zasadil další strom,“ uvedla Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku
Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku

Do finále se letos dostalo 12 dřevin z celého Česka. Patřila k nim například hrušeň z Lidic, která jako jediný strom přežila vyhlazení obce nacisty, a Žižkův dub z Podhradí na Chrudimsku. Jižní Morava měla ve finále dvě želízka v ohni - kromě lípy z Novodvorské aleje také skupinu lip u Popic v Národním parku Podyjí.

Cílem hlasování není najít nejvyšší nebo nejkrásnější strom, ale „nejsympatičtější“ dřevinu s příběhem, který dokáže spojovat lidi z okolí. Cenou pro nejúspěšnější strom je odborné arboristické ošetření a postup do mezinárodní ankety Evropský strom roku. Loni vyhrála alej ze Skaličky na Přerovsku.