V USA propuklo sázkové šílenství o druhý nejvyšší jackpot v historii

New York – Američané hrají o druhý nejvyšší jackpot v dějinách Spojených států. V populární loterii Powerball je 425 milionů dolarů (přes 8 miliard korun). Ve Spojených státech proto vypuklo sázkové šílenství. Například ve státě Colorado už během minulého týdne, když jackpot vystoupal na 325 milionů dolarů, vzrostl prodej tiketů o 92 procent.

Podle výkonného šéfa loterie Chucka Strutta lze hlavní nápor v prodejnách očekávat dnes. „Obvykle se 60 procent tiketů prodá poslední den,“ poznamenal manažer.

Vysoká výhra je největším lákadlem pro chudé, kteří v touze zbohatnout neváhají za los utratit i větší obnos peněz. „Někteří nakoupí za dvacet nebo čtyřicet dolarů. Ale někteří se nebojí utratit i sto nebo dvě stě dolarů,“ říká Ali Algthilty, spolumajitel A&A Market Deli v New Yorku.

Zájem o loterii ale nemají jen američtí sázející. Zaměstnanci v ústředí Powerballu ve státě Iowa dostávají podle televizní stanice ABC telefonické dotazy z celého světa. „Když je jackpot takto velký, volají lidé z Kanady a Evropy a ptají se, jestli si mohou koupit tiket, že by nám poslali peníze,“ uvedla mluvčí loterie Mary Neubauerová. Zájemce ze světa ale v Powerballu musejí zklamat. Tiket si lze koupit jen ve Spojených státech.

Pravděpodobnější je dostat Oscara

Šance na výhru v této loterii je nesmírně malá – činí jedna ku 175 milionům. Naproti tomu pravděpodobnost, že člověk získá filmové ocenění Oscar, je pětadvacetkrát vyšší. „Třikrát pravděpodobnější pak je, že vás zabije padající kokos, sedmkrát pravděpodobnější, že vás zabijí ohňostroje,“ upřesňuje profesor matematiky Skip Garibaldi.

Video Rekordní jackpot v USA
video

Rekordní jackpot v USA

Pokud ve středu padne hlavní cena loterie, půjde o druhou nejvyšší výplatu v dějinách země. O vůbec největší výhru se ve Spojených státech hrálo letos na jaře. Konkurenční americká soutěž Mega Millions měla jackpot 656 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun).

Kdo z loterie těží? Vlády

Loterie Powerball se hraje ve 42 státech americké unie a jen loni jejich vládám vynesla přes 60,5 miliardy dolarů. To je dokonce o 8,7 procenta víc než v roce 2010. Loterie je tak vítaným zdrojem příjmů v době, kdy je často z politických důvodů obtížné zvyšovat daně.