Nejen berla mrazilka. Děda Mráz prý má i 74 milionů rublů

Moskva – Luxusní pohádková dača v ruských lesích, berla mrazilka i okázalé sáně nejsou jediným majetkem Dědy Mráze. Renomovaní ruští odhadci z Agentury pro rozvoj a výzkum nemovitostí (ARIN) se pustili do inventury a oceňování Mrazíkova majetku od několika domů po sobolí kožich, a došli k závěru, že movitý i nemovitý majetek Dědy Mráze dosahuje hodnoty 74 milionů rublů, čili 46 milionů korun. O odhadu ARINu informovala agentura Interfax.

Nemovitosti Dědy Mráze stojí ve Vologodské oblasti v evropské části Ruska západně od Petrohradu. Experti do majetku započítali hotel se 48 lůžky, kavárnu se 150 místy k sezení, chaty, saunu, bazén, hřiště a kluziště. Vše se rozkládá na ploše deseti hektarů v hranicích města Velikij Usťjug, které je od roku 1998 domovskou obcí Dědy Mráze.

Děda Mráz dále vlastní tři koně do spřežení, sněžné saně, sobolí kožíšek, sobolí čapku, berlu a pytel na dárky. Podtrženo, sečteno - 74 milionů rublů. Pro srovnání: moskevský patriarcha ruské pravoslavné církve bydlí ve vlastním bytě za 50 milionů rublů a nynější ruský prezident Vladimir Putin například loni jako premiér přiznal roční výdělek přes 3,5 milionu rublů.

Děda Mráz a jeho krásná vnučka Sněguročka jsou neodmyslitelnou součástí vánočních svátků mezi Kaliningradem a Vladivostokem. Pohádkové bytosti rozdávají v ruských rodinách dárky dle pravoslavné tradice na Nový rok. Podle legend býval Děda Mráz veskrze zlá bytost. Současná podoba poněkud autoritářského, ale vlídného starce je dílem sovětské epochy. Na počátku 90. let se zdálo, že Dědové Mrázové vyhynou pod náporem Santa Clausů. Ale v nynější éře prožívají znovuvzkříšení. Těší se takové autoritě, že převleků využívají i exekutoři k vymáhání alimentů.