Jednoduché, vkusné, z kvalitního materiálu – takové bylo křeslo prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Přesně zapadalo do stylu Masarykovy knihovny a důvod je prostý. Autorem jeho návrhu byl proslulý slovinský architekt Josip Plečnik, kterému Masaryk svěřil přeměnu celého hradního areálu.
Zatímco první hlava československého státu měla ráda střízlivý design, poslední komunistický prezident Gustáv Husák dával přednost zdobnému stylu. Zakládal si na masivním, monumentálně působícím nábytku. „Bezesporu to bylo velmi pohodlné, ale ta křesla byla tak těžká, že se domnívám, že tam snad musel být nějaký sluha, který ho na tom křesle ke stolu přisunul,“ komentoval historik architektury Zdeněk Lukeš.
„Vytvořil jsem stůl, ve kterém není možné nic schovat, stůl, který není bariérou mezi tím prezidentem a tím, kdo přijde do té jeho pracovny,“ popsal student Aleš Valášek svůj návrh – dlouhou průhlednou desku s jednoduchou konstrukcí. Jiný návrh připomíná vodní vír. „Značí to, že se prezident velmi rychle dostane do víru politiky,“ řekla autorka Zuzana Ragánová.
