Největší voliéra v Česku je v Borových Ladech, jsou v ní vzácné sovy

Borová Lada - Dvě desítky různých sov uvidí návštěvníci v nově otevřených voliérách v Borových Ladech na Prachaticku. Objekt, jenž je vestavěn do menšího lomu, ukazuje vzácné šumavské živočichy, které lidé ve volné přírodě těžko spatří. Podle zástupců šumavského národního parku jde o největší voliéru v Česku.

Lidé v šesti rozlehlých voliérách uvidí například výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného a sovu pálenou. „Jedná se o živočichy, kteří sice žijí na Šumavě, ale běžně je lidé těžko uvidí,“ uvedl vedoucí zoologického programu Správy Národního parku Šumava Miloš Juha. Náklady na vybudování sovince činily osm milionů korun.

Areál pro pozorování sov je pro veřejnost otevřen ode dneška, každý den kromě pondělí. Vstup je zdarma. V úterý mohou lidé pozorovat sovy i večer, jelikož areál bude v provozu do 21:00. „Delší otevírací doba umožní to, aby návštěvníci měli možnost pozorovat chování sov v době jejich největší aktivity včetně hlasových projevů,“ řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Voliéry a přilehlé infocentrum bude přístupné až do října. 

Výstavbu objektu zpozdila havárie. Loni v březnu se pod tíhou sněhu a síly větru zhroutil podpěrný trojnožný sloup, na němž jsou upevněny sítě zabraňující ptákům ulétnout z voliér.

Puštík bělavý
Zdroj: ČTK
Autor: David Veis

Sovinec v Borových Ladech je dalším projektem, který má veřejnosti představit život šumavských zvířat. Návštěvníci už v Srní na Klatovsku využívají sruby, z nichž mohou pozorovat jeleny, a existuje také stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku.

Video Sovy na Borových Ladech
video

Sovy na Borových Ladech