Dubaj se pyšní nejekologičtější budovou světa

Dubaj - Hlavní město stejnojmenného emirátu Dubaj se může pyšnit dalším světovým prvenstvím. Po nejvyšší budově planety Burdž Chalífa se teď může pochlubit i „nejzelenější“ stavbou. Dům dostal v prestižní americké hitparádě ekologických budov 107 z celkových 110 možných bodů. Majitelé chtějí ukázat spořivou alternativu města v zemi, která se v hýření až plýtvání dlouhodobě vyžívá a láká na něj zahraniční turisty.

Střecha oceněného domu je pokryta speciálním reflexním povrchem, jenž odráží teplo a nepouští ho tak do budovy. Kromě toho jsou tam umístěny také solární panely k výrobě elektřiny, další kolektory na ohřev teplé vody a světlovody, které přirozené sluneční světlo rozvádějí po budově. Celkem je v budově na dva tisíce podobných technologií.

Gundeep Singh, ředitel a zakladatel The Change Int…Gundeep Singh, ředitel a zakladatel The Change Intitiative:

„Dnes už máme k dispozici prakticky na všechno nějakou technologii šetrnou k životnímu prostředí. Právě to tu chceme ukazovat. Tahle budova je jimi prošpikovaná.“


Tím ale nabídka změny životního stylu nekončí. Nedílnou část budovy tvoří obchod a restaurace, kde se nabízejí potraviny ekologického zemědělství - tedy vyprodukované bez postřiků, genetických zásahů nebo jiných prostředků na podporu růstu. Ekologicky nezávadné pak musí být i všechny čisticí prostředky využívané úklidovou službou.

„To, že máme nejvyšší hodnocení v certifikátu LEED je pro nás skutečnou chloubou a zároveň cílem. Potřebujeme symbol, abychom v naší zemi začali uvažovat trochu víc o udržitelném rozvoji a dopadech našeho jednání na životní prostředí. Tahle budova tím symbolem je,“ dodává Singh.

Dubajský unikát láká návštěvníky i na netradiční uměleckou výzdobu interiérů, které zdobí díla z recyklovaných materiálů - třeba z kovových lžiček nebo starých telefonů. Denně budovu navštíví asi 160 lidí, majitelé však věří, že se počty brzy alespoň ztrojnásobí.

Video Dubaj má nejzelenější stavbu světa
video

Dubaj má nejzelenější stavbu světa