Místo pobytu: Alcatraz

Asi dva kilometry od pobřeží San Francisca se rozkládá nevelký skalnatý ostrov o ploše zhruba devíti hektarů. Již při vyslovení jeho jména naskakovala kdysi i těm nejotrlejším zločincům na těle husí kůže a poléval je studený pot. I přes své poetické jméno (ve španělštině Isla de Los Alcatraces neboli Ostrov pelikánů) se stal ostrov svého času synonymem nejpřísnější a „nejbezpečnější“ vězenice na světě.

Přestože Alcatraz fungoval jako obávané vězení vlastně jen 29 let (1934–1963), jeho pověst předčila všechna podobná nápravná zařízení v celých Spojených státech. Daleko v poli poražených tak zůstala například i pověstná věznice Sing Sing ve státě New York či další proslulé kalifornské vězení San Quentin. To se zapsalo do širšího povědomí mimo jiné památným koncertem hvězdy country music Johnnyho Cashe. Určitou dobu zde byl vězněn i známý zločinec a hudebník Charles Manson a celu zde na čas obýval i pozdější představitel záporných rolí herec Danny Trejo. Nic z toho se však nevyrovná osazenstvu Alcatrazu. 

Zrod Alcatrazu 

Alcatraz začal fungovat jako federální věznice v roce 1934. A již od samého začátku se s ním počítalo jako s místem pobytu pro nejnebezpečnější zločince z celé severní Ameriky. V bývalé vojenské pevnosti bylo zřízeno celkem 600 cel vybavených mřížemi ze speciální nepřepilovatelné oceli. Každá cela byla určena pouze pro jednoho vězně. Vstup na jednotlivé vězeňské bloky byl jištěn důmyslným systémem, který měl znemožnit jakýkoliv pokus o útěk. Každý pohyb vězně byl kontrolován dvěma na sobě nezávislými dozorci. Celá pevnost byla navíc pod neustálým dohledem dalších dozorců z šesti strážních věží.

Smyslem tohoto projektu byla absolutní izolace zločinců a jejich trvalé potrestání bez jakékoliv formy převýchovy. Princip vzájemné izolace byl podle možností dodržován i ve vězeňských dílnách či v prádelně. Za sebemenší přestupek proti vězeňskému řádu následoval další trest – pobyt v neosvětlené kobce v podzemí vězení. Ke „zlomení“ vězňů se však používaly i dosti netradiční prostředky. Kupříkladu na tehdejší dobu velmi dobrá úroveň stravování vedla vězně k fyzické pohodlnosti a duševní letargii. K tomu přispíval i „obrácený“ denní režim, kdy večerka na celách byla vyhlašována již v 16 hodin! 

Zamřížované vězeňské cely v Alcatrazu
Zamřížované vězeňské cely v Alcatrazu
Více fotek
  • Zamřížované vězeňské cely v Alcatrazu autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486086.jpg
  • Vězeňská cela v Alcatrazu autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486076.jpg
  • Samotka v Alcatrazu autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486075.jpg
  • Vězeňská toaleta autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486088.jpg

Al Capone a ti druzí 

„Hitparádě“ vězňů, kteří pobývali v Alcatrazu, bezpochyby vévodí král gangsterů 30. let 20. století Al Capone. Do vězení se dostal nikoliv za své mafiánské skutky včetně vražd, vydírání, organizování prostituce, ale za „porušení zákona o dani z příjmu“. V roce 1931 byl odsouzen celkem na 11 let a v roce 1934 měl tu čest být jedním z prvních vězňů v Alcatrazu. Zde byl udržován v naprosté izolaci. Kvůli syfilitidě se u něho po čase objevila postupná demence. A tak když byl v roce 1939 kvůli nemoci a dobrému chování předčasně propuštěn na svobodu, opouštěl Alcatraz s duševní úrovní dvanáctiletého chlapce! Po zbytek života musel mít neustálou péči, a když v roce 1947 zemřel na zástavu srdce, bylo mu teprve 48 let.

Vedle Al Capona pobýval v Alcatrazu například komplic legendární zločinecké dvojice Bonnie a Clyde Floyd Hamilton. Další „hvězdou“ byl Alvin Karpis, který strávil v různých kriminálech 35 let. Do historie kriminalistiky se zapsal tím, že podstoupil náročnou plastickou operaci včetně změny papilární linie svých prstů. Za zmínku stojí i zřejmě nejmladší vězeň, devatenáctiletý indián Anthony Torano. Ten se v roce 1946 zúčastnil jediné vzpoury v historii Alcatrazu. Díky svému mládí unikl popravě, dočkal se uzavření Alcatrazu v roce 1963 a v roce 1973 byl propuštěn na svobodu. 

Nehostinný interiér věznice
Nehostinný interiér věznice
Více fotek
  • Nehostinný interiér věznice autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486090.jpg
  • Vězeňské umyvadlo autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486092.jpg
  • Prominentní vězni, první zleva Al Capone autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486095.jpg
  • Vyšetřovací místnost autor: Vladimír Klimsa, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4861/486100.jpg

Slavné útěky 

Mýtus o „nejbezpečnějším vězení světa“ vznikl na základě neúspěšných pokusů alcatrazských vězňů o útěk. Za celou dobu existence tohoto vězení jich bylo zaznamenáno celkem 14 a zúčastnilo se jich 39 vězňů. Bilance je krutá. Zločinci při nich zabili 4 dozorce, 26 vězňů dopadly stráže, 5 jich bylo zastřeleno, 2 vězni byli za pokus o útěk popraveni a 6 se jich utopilo ve studeném moři.

Jediný zločinec, který se dostal z ostrova na pevninu, byl John Giles. Tomu se podařilo ve vězeňské prádelně postupně získat vojenskou uniformu. Když si vojáci přijeli lodí pro prádlo, nepozorovaně se k nim připojil a z ostrova odjel. Na břehu však na něho čekali alcatrazští dozorci, kteří si jeho absence v prádelně všimli.

Nejzáhadnější útěk z Alcatrazu se odehrál v roce 1962, rok před uzavřením věznice. Tehdy zmizeli tři bankovní lupiči. Převažuje názor, že se utopili. Faktem ovšem zůstává, že přes usilovné pátrání se jejich těla nikdy nenašla a na pevnině je také nikdy nikdo neviděl. Pokud to někomu stále leží v hlavě, může se pro klid duše podívat na film Útěk z Alcatrazu s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Snímek se totiž inspiroval právě útěkem trojice bankovních lupičů. Ale jak podotýká jeden z průvodců věznicí: „Je to jen film“.