Pražská zoo slaví velký úspěch s odchovanými supy

Praha – Letošek nezůstane zaměstnancům pražské zoo v paměti pouze jako rok, v němž oblíbené turistické místo zasáhly další ničivé povodně. Chovatelé totiž zároveň zaznamenali několik značných úspěchů. Podařilo se jim kupříkladu historicky poprvé odchovat dvojčata ohroženého supa mrchožravého a mládě supa hnědého. Právě supi patří přitom k chovatelsky nejnáročnějším druhům. Ve všech evropských zoo se letos povedlo odchovat pouze dvě mláďata supa hnědého.

V pražské zoo se letos vylíhla celkem tři mláďata ohrožených supů. „Sup mrchožravý je jediným druhem supa, který dokáže naráz odchovávat dvě mláďata. V zajetí jde však o zcela výjimečný jev. Náš letošní odchov je teprve třetím odchovem dvou supích mláďat v Evropě,“ konstatoval Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha.

Adoptivní rodiče se rychle ujali práce

Během červnových povodní, které se nevyhnuly ani pražské zoo, byli rodiče malých supů evakuováni do Zoo Ostrava. Dvojice čtyřdenních mláďat se proto ujal pěstounský pár. „Nejprve jedno a později i druhé mládě jsme podložili pod adoptivní rodiče. Ti se začali výborně starat,“ řekl Vaidl.

Chovatelé poté každodenně šplhali na hnízdo umístěné vysoko na skále ve Velké voliéře dravců, aby malé supy zvážili a přikrmili. Činili tak celý měsíc. „Podařilo se. Dnes jsou již mláďata plně opeřená, a přestože zůstávají na hnízdě se svými adoptivními rodiči, na nás jsou už nezávislá. Okroužkovali jsme je a čekáme, až zhruba ve třech měsících poprvé vyletí z hnízda,“ podotkl Vaidl.

Mládě supa hnědého
Zdroj: ZOO
Autor: Tomáš Adamec

O další, ještě vzácnější přírůstek, se zasloužili supi hnědí. Pražskému páru deponovanému v liberecké zoo se vylíhlo mládě v polovině května. Rodiče však byli nezkušení, a tak chovatelé rozhodli převézt mládě ve věku deset dnů k osvědčeným pěstounům v Praze. Záplavy ale i tady sehrály svou roli. Ptáče strávilo celé týdny odděleně od své matky.

„Po opadnutí vody jsme je opět spojili a fascinující bylo, že mezi nimi vůbec nedošlo k odcizení! Samice mládě ihned akceptovala a začala ho bez váhání krmit. Nad takovým úspěchem se pozastavovali i naši evropští kolegové,“ poznamenal Vaidl.

  • Zoo Praha chová supy takřka od svého založení.
  • První supi hnědí přišli již v roce 1933, od 70. let se daří odchovávat mláďata.
  • Supi mrchožraví jsou zde od roku 1936, první mládě se však povedlo odchovat až v roce 2000.
  • Pražská zoo vede od roku 2002 plemennou knihu pro supi mrchožravé a od roku 2012 je pověřena vedením Evropského záchovného programu (EEP) pro tento druh.

Pražské zoo se ale daří odchovávat i mimořádně vzácné a tajemné druhy plazů. Nedávno se v zoo vylíhla třeba poprvé v historii želva zelenavá, jež patří mezi nejrozšířenější želvy v lidské péči.

Želva zelenavá
Zdroj: ZOO
Autor: Tomáš Adamec

Celkové škody, jež v zoo způsobily červnové povodně, se stále vyčíslují, neměly by ale přesáhnout 100 milionů. Část z nich zřejmě pokryje pojištění.

„Zoo Praha čelila po jedenácti letech další katastrofální povodni. Naštěstí jsme byli velmi dobře připraveni a neváhali jsme, takže se nám úspěšně podařilo evakuovat zvířata i majetek. Ztratili jsme pouze dvě čejky a několik dalších jedinců drobných druhů. Ze spodní zaplavované části zoo jsme odvezli veškeré cennější vybavení, dokonce včetně tabulek od expozic,“ prohlásil ředitel zoo Miroslav Bobek.

  • Pomoci pražské zoo po povodních můžete její návštěvou nebo příspěvkem na její povodňové konto 3070207/0100.