Pražské zoo se narodil vzácný tygr sumaterský

Praha - Zoo Praha má nový přírůstek. V zázemí Pavilonu kočkovitých šelem se narodil samec ohroženého tygra sumaterského. Ten ve volné přírodě žije na jediném ostrově v Indonésii a jeho odchovy jsou raritou. V Praze jde již o třetí generaci těchto vzácných šelem. Návštěvníci mládě budou moci vidět možná ještě před znovuotevřením pavilonu, který zoo po povodních opravuje.

Mládě se narodilo 28. července tygřici Surami. Jméno má zatím pouze chovatelské, to ale kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl nechtěl prozradit. Není totiž jisté, zda mu zůstane. Rozhodně ale bude začínat písmenem „H“, dodal Brandl. Sameček je již třetí generací jedné linie tygrů sumaterských, odchovaných v Praze. V roce 2007 se tam narodil jeho otec samec Falco, v roce 1994 jeho dědeček Dustin.

Podle chovatelů je skoro čtyřkilové mládě velmi vitální a pomalu už začíná vylézat z porodní boudy. Do venkovního výběhu začne chodit zhruba v listopadu, a návštěvníci ho tak možná uvidí ještě před otevřením interiérů pavilonu. „Bude záležet, zda bude šikovný a schopný následovat matku,“ uvedla vrchní chovatelka kočkovitých šelem Věra Makovská.

Mládě tygra sumaterského v pražské zoo
Zdroj: Zoo Praha
Autor: Tomáš Adamec

Zoo se ještě vzpamatovává z letošních povodní, které ji zasáhly. „Oprava interiérů probíhá tak, aby samice i mládě měly klid. To znamená, že znovuotevření pavilonu se výrazně oddálilo,“ vysvětlil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Pavilon otevře nejpozději 1. ledna 2014.

Tygr sumaterský je nejmenším z pěti poddruhů tygra a patří ke kriticky ohroženým druhům. Žije pouze na ostrově Sumatra v Indonésii. V tamních rezervacích zbývá jen něco málo přes 400 jedinců. V zoologických zahradách Evropy žije kolem 100 zvířat. Odchovy v zajetí jsou stále raritou.


Video Rozhovor s kurátorem savců Pavlem Brandlem
video

Rozhovor s kurátorem savců Pavlem Brandlem