Vsetínské cukrářky pošlou princátku ke křtinám perníkový dar

Vsetín - Dva jemně a bohatě zdobené medové perníky pošlou vsetínští studenti vévodovi a vévodkyni z Cambridge ke křtinám prince George, který se narodil na konci července. Perníky ve tvaru medailonu jsou hustě zdobené stovkami jemných linek. Hlavním motivem je závěs s dětskou kolébkou, nechybí ani královská koruna, na jednom perníku je i jméno prince.

Na perníkovém daru pracovaly studentky Střední odborné školy Josefa Sousedíka se svou učitelkou Jaroslavou Londovou měsíc. „Vše je děláno ručně, lidé tomu nevěří, myslí si, že je to nějak natištěno. Při zdobení však pracujeme s klasickými kornouty, které si točíme z celofánu. Je to otázka velké zručnosti,“ řekla Londová.

Náročnost výroby potvrdila Marie Kolínková, která na zdobení také pracovala. Patří mezi úspěšné absolventky školy, na mistrovství světa v Lucemburku byl její cukrářský výrobek oceněn zlatou medailí. „Vydržím zdobit tak půl dne, pak už je to náročné na oči, ruce i záda. Nejdřív se musím vždycky rozkreslit, pak začnu zdobit,“ uvedla Kolínková.

Na výrobu se spotřebovalo osm kilo těsta

Nad darem začala Londová přemýšlet ihned po narození malého prince. Několikrát měnila motivy, perníky pekla z osmi kilogramů těsta. „Některé se nepodařily nebo jsme měnily tvar, vyráběly jsme pořád další, konečný výrobek se dělal dvakrát,“ uvedla Londová, podle které váží oba finální perníky do půl kilogramu. Recept na polevu, která zvládne vytvořit jemné linky jako krajku, je podle ní tajný.

Perníky jsou běžně jedlé, nepředpokládá se však jejich konzumace, jde spíše o umělecké dílo. Královské rodině je škola pošle do konce tohoto týdne. „Chceme tím připomenout, jaká tradice se tady stále udržuje, u příležitosti svateb či křtin se dávají perníkové výrobky,“ podotkla Londová. Se svými studentkami už poslala Kate a Williamovi zdobené perníkové srdce k jejich svatbě.

„Zkontaktovali jsme se s královskou rodinou přes britskou ambasádu, postupovali jsme podle jejich rad. Poté přišel od královské rodiny děkovný dopis,“ řekla Londová.

Křtiny prince George by se měly uskutečnit na přelomu září a října - to už se ale cukrářky budou připravovat na kulinářské mistrovství v Lucemburku; za kolekci medových perníků si z něj cukrářka Marie Kolínková naposledy přivezla zlatou medaili a svůj titul by ráda obhájila.

Video Medové perníky z Česka pro prince George
video

Medové perníky z Česka pro prince George