Turisté jásají - už mohou do Grand Canyonu i na sochu Svobody

Washington - Již druhý týden jsou kvůli rozpočtové krizi ve Spojených státech zavřené národní parky i historické památky. Tři z nejproslulejších však již tento víkend znovu otevřou své brány tisícům návštěvníků. Guvernéři tří států se podle agentury Reuters dohodli s federální vládou na otevření parků Grand Canyon a Mount Rushmore a ikonického monumentu sochy Svobody. Otevřou se také další národní parky.

Guvernéři Arizony, Jižní Dakoty a New Yorku přesvědčili federální vládu, že zajistí dostatek financí na provoz turistických lokalit, a Washington svolil s jejich opětovným otevřením. Grand Canyon se podle arizonské guvernérky Jan Brewerové otevře již dnes. Stát se s federálními úřady dohodl na tom, že zajistí finance na jeho sedmidenní provoz, což vyjde na 651.000 dolarů (přes 12,2 milionu korun). „Čeká nás prodloužený víkend a já jsem nadšená, že bude Grand Canyon otevřen a v plném provozu,“ řekla Brewerová v narážce na volný den, který je v USA v pondělí. Zisky z turistického ruchu prý státu náklady vynahradí.

Stejně jako Arizona čekají na průlom v jednání o vládních financích další americké státy, které na svém území mají turisticky atraktivní místa. Ve vyjednávání republikánských kongresmanů a prezidenta Baracka Obamy sice nastal v pátek mírný posun, dohoda, která by odblokovala rozpočty federálních úřadů a tím i národních parků, však stále není na obzoru.

Tento víkend se otevře také socha Svobody v New Yorku, na jejíž provoz bude stát dávat 61 600 dolarů denně. „Socha Svobody je jednou z nejznámějších památek této země, která do našeho státu přitahuje každý rok miliony lidí, a její uzavření na těchto posledních 11 dnů mělo hrozivý důsledek na místní ekonomiku a turistický průmysl,“ uvedl v prohlášení guvernér Andrew Cuomo.