Al Capone doplatil až na obchod s nábytkem a syfilis

Praha - 17. ledna 1899 se narodil symbol americké mafie 20. a 30. let - obávaný chicagský gangster Al Capone. Přestože se nikdy netajil vraždami mnoha desítek lidí, americké justici se mu žádné jeho zločiny nepodařilo nikdy prokázat. Odsouzen byl nakonec až počátkem 30. let za daňové úniky při jeho obchodování s nábytkem, které pouze krylo nelegální pašování alkoholu v období americké prohibice. Ve vězení se pak naplno projevily následky nemoci syfilis, na které gangster s přezdívkou „Zjizvená tvář“ zemřel.

Alphonse Gabriel Capone se narodil 17. ledna 1899 do rodiny italských imigrantů. Otec holič a matka švadlena měli celkem sedm synů a dvě dcery. Již ve 14 letech byl mladý Al Capone definitivně vyhozen ze školy za zbití své učitelky. Později začal působit jako vyhazovač v baru, kde se mu zalíbilo zabíjet lidi pro peníze a kde také získal svou celoživotní přezdívku „Zjizvená tvář“.

Američtí mafiánští bossové si Ala příliš neoblíbili. Dodnes se totiž spekuluje o místě jeho narození. Údajně se sice narodil v newyorském Brooklynu, podle spisovatele literatury faktu Stanislava Červinky ale tamní mafie uvádí, že se Al Capone narodil v Itálii a až jako novorozeně ho rodiče převezli do New Yorku. „Zjizvenou tvář“ tedy nepřijímalo jak americké, tak ani italské podsvětí.

I důsledkem toho se v roce 1918 rozhodl Al Capone přesídlit do Chicaga, kde se dostal do čela mafie velmi rychle. V roce 1920 totiž v Americe začal platit zákaz požívání, výroby i dovozu alkoholu - tzv. prohibice. Pro obávaného gangstera se tím naskytla vidina velkého, byť nelegálního, byznysu. Brzy si zřídil firmu na obchod s nábytkem, která měla krýt pašování alkoholu, což ho vyneslo nejprve do čela chicagské mafie, později i celé americké mafie. 

Soudce na poslední chvíli vyměnil podplacené přísedící

Právě jeho prodejna s nábytkem se mu ale stala osudným. Přestože se má za to, že měl na svědomí popravy mnoha desítek lidí, žádná z vražd mu nikdy nebyla prokázána. Americké justici se ale podařilo hlavu organizovaného zločinu dostat před soud za to, že neodvedl daně z prodávaného nábytku. Jen díky tomu, že soudce stihl na poslední chvíli vyměnit mafií podplacené přísedící, se mafiána podařilo odsoudit za daňové úniky k 11 letům vězení.

„U soudu se rozloučil s poznámkou: Brzo ve vás všech budou díry,“ říká autor knihy Až do posledního kmotra Stanislav Červinka. Dva roky pak pobýval Al Capone v přepychovém vězení. Sám prezident Herbert Hoover ho ale nakonec nechal přemístit do drsné ostrovní káznice, kde mafiánský boss zažil několik pokusů o vraždu. Nakonec „Zjizvenou tvář“ dohnaly vážné následky pohlavní nemoci syfilis, kterou prodělal v mládí. 

Video Obávaný gangster Al Capone
video

Obávaný gangster Al Capone