Sv. Valentýn: Růžové pivo, dopisy z Milostína a hlavně - velké tržby

Praha - Svatý Valentýn, pro někoho příležitost vyznání lásky, pro jiné americký kýč, pro obchodníky ale jednoznačně důležitý bod mezi Vánocemi a Velikonocemi, kdy prudce rostou tržby. Lidé v Česku během něj chtějí utratit nejčastěji kolem 500 korun, ve srovnání s Amerikou je to však několikanásobně méně. Kromě restaurací, květinářství či cestovních kanceláří mají napilno i pošty. Alespoň ta v Milostíně. Zamilovaná přání, která míří do celého světa, razítkuje už třináct let.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidove noviny/Frantisek Vlcek

Polovina českých párů považuje Valentýn za kýčovitý americký svátek, který v Česku nemá co dělat. Druhá polovina ho však uznává a na tu jsou každý rok připraveni obchodníci. Valentýnská menu nabízí dnes desetina podniků, některé mají i růžové pivo. Obchod kvete ale i cestovním kancelářím, prodej dovolených na tento víkend proti loňsku vzrostl o třetinu. Největší zájem je o Paříž, Keňu či lyžování v Alpách.

Na Valentýn jsou připravené i knihovny a pošty

Speciální programy připravily zamilovaným i knihovny, na poště v Milostíně zase nestíhají razítkovat zamilovaná přání. Letos jich přišlo skoro 1 500. „Pohledy a dopisy odchází do celého světa. Letos je exotickou zemí Maroko. Loni byl myslím nejdál Hongkong,“ říká Martina Dohnalová, vedoucí pošty v Milostíně.

Valentýnskou nabídku mají také zverimexy a na slevových serverech se zase daří erotickému zboží. Prodeje květin rostou během Valentýna o stovky procent. Vydělávají ale i obchodníci s čokoládou, vínem nebo sektem. Lidé během Valentýna utratí asi pětkrát více než o Halloweenu, dalším ze svátků, kterému mnozí stejně jako únorovému dni zamilovaných vyčítají, že je do Česka uměle naroubovaný.

Video Ze svátku svatého Valentýna těží především obchodníci
video

Ze svátku svatého Valentýna těží především obchodníci

Svatý ValentýnSvátek zamilovaných připomíná biskupa sv. Valentýna z Terni, který tajně oddával milence. Podle legendy za to byl 14. února 269 popraven. Manželství totiž byla v té době zrušena, protože císař Marcus Aurelius Claudius nepovažoval ženaté muže za dobré válečníky. Valentýn se poté se stal patronem zamilovaných. Do Česka se tento svátek dostal z anglosaských zemí až po roce 1989.