Gorila šla ven císařem. Je zdravá, raduje se zoo v San Diegu

San Diego - V zoologické zahradě v americkém San Diegu se narodilo gorilí mládě pomocí císařského řezu. Chirurgický zákrok byl podle veterinářů nezbytný pro zdraví mláděte během komplikovaného porodu.

Gorilí matka Imani začala projevovat příznaky blížícího se porodu už včera během dne. Když do večera porod nepokročil, rozhodli se veterináři převézt zvíře do veterinární nemocnice a provést císařský řez. Přítomni byli vedle chovatelů a veterinářů taky neonatologové. „Při pohledu zpět je jasné, že císařský řez byl správné rozhodnutí. Zdraví plodu mohlo být v ohrožení, pokud bychom se zákrokem otáleli,“ konstatovala zástupkyně ředitele veterinární kliniky Nadine Lamberski.

Gorilí mládě je samička a narodila se ve správném termínu. Po zákroku, který je u goril neobvyklý, se jí daří relativně dobře. Má drobné komplikace spojené podle vědců s průběhem porodu. Je napojená na přívod kyslíku a umělou výživu. „Je neobyčejně silná. Umí uchopit předměty do ruky, umí kopat a hlasitě se projevuje. Má dobré reflexy. Udrží sama zdviženou hlavu, což je úžasné,“ prohlásila Lamberski.

Také pražská zoo, která je velmi úspěšná v odchovu goril, prožila zhruba před rokem komplikovaný porod. Ani pod dohledem týmu odborníků se ale tehdy její mládě nepodařilo zachránit. Samice Kamba rodila ve vyšším věku a navíc trpěla vrozenou srdeční vadou.