Vydejte se se mnou do baroka, láká muzejník z Kuksu

Kuks (Trutnovsko) – Coby pocta Michaelu Henrichu Rentzovi, mědirytci z poloviny 18. století, se v Kuksu otevřelo nové muzeum knihtisku. Sídlí v jednom z historických domů na labském nábřeží, jeho rekonstrukce a vybudování muzea stály zhruba 25 milionů korun a za celým projektem stojí sběratel a nadšený milovník baroka Stanislav Bohadlo.

Video V Kuksu se otevřelo muzeum barokního tisku
video

V Kuksu se otevřelo muzeum barokního tisku

„Muzeum má připomínat Michaela Rentze, který byl dvorním rytcem majitele panství. Expozice chce demonstrovat tiskařské profese, vystavené jsou také originály vzácných historických tisků,“ řekl Bohadlo, přičemž většina vystavených tisků pochází z jeho soukromé sbírky. „Je opravdový fanatik,“ dodává jeho sousedka Dagmar Elebachová. „Když jede do Holandska, Německa, do Itálie, chodí po antikvariátech a sežene vše, co se týká baroka.“

Zápal pro čas zdobných šatů, okázalých kostelů a všudypřítomných kudrlin je přitom znát i za muzeem, kde stojí maketa pouličního barokního divadla. V něm vystupuje barokní soubor Hoffkommedianten, rovněž z inciativy Stanislava Bohadla. „Kdybychom byli barokní, méně bychom se báli smrti a měli bychom větší radost ze života,“ říká muzejník.

Muzeum bude otevřené každý den kromě pondělí od 11:00 hodin, prohlídky budou začínat v každou celou hodinu. Součástí objektu jsou také ukázkové dílny knihtisku, výroby ručního papíru, mědirytu, vazby knih a restaurování. Muzeum také chce nabízet workshopy na funkčních replikách mědirytinového a knihtiskařského lisu ze 17. století.

Muzeum barokního tisku v Kuksu
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček