Nepřístupné zahrady se o víkendu otevřou lidem

Běžně nepřístupné zahrady řady českých památek se o víkendu otevřou pro veřejnost -  v rámci Víkendu otevřených zahrad. Národní památkový ústav (NPÚ) připravil pro zájemce akce na 19 hradech a zámcích. Celkem se zapojí víc než 120 zahrad; lidé se budou moci podívat třeba na Konopiště, do zahrad Pražského hradu nebo do zahrady Strakovy akademie, sídla vlády.

Video Zahrada Strakovy akademie: Přijímají se tu zahraniční delegace, teď se otevře lidem
video

Zahrada Strakovy akademie: Přijímají se tu zahraniční delegace, teď se otevře lidem

Zahrada Strakovy akademie: Přijímají se tu zahraniční delegace, teď se otevře lidem

Mluvčí památkářů: Otevřené zahrady nabídnou i komentované prohlídky

Otevřená Akademická zahrada v Lednici

Zahrada Úřadu vlády se k Víkendu otevřených zahrad připojí vůbec poprvé. Vznikla podle návrhu architekta Františka Thomayera na konci 19. století, spolu se Strakovou akademií. Původně sloužila studentům k odpočinku a sportu, dnes v ní premiér či členové vlády přijímají zahraniční návštěvy. Přístup do zahrady má běžně pouze kabinet a zaměstnanci úřadu.

„Zahrada je velmi krásná a mimo jiné zde máme zrovna výstavu, která je věnována deseti letům Česka v EU,“ láká návštěvníky vedoucí Úřadu vlády Pavel Dvořák. Zahrada je velká asi hektar a půl a starají se o ni dva zahradníci. Nyní prochází rekonstrukcí, a protože je památkově chráněná, veškeré úpravy musel schválit památkový ústav. Zahrada bude pro veřejnost otevřená nejen tento víkend, ale i další dva následující, tj. 21. a 22. června a 28. a 29. června, vždy od 10 do 17 hodin.

Úřad vlády chce navíc pro veřejnost zpřístupnit i další prostory, které má ve své správě - v září bude na sv. Václava otevřena i Strakova akademie. „Rád bych také zmínil vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí, která bude otevřena vždy poslední víkend v měsíci až do konce října,“ uvedl vedoucí úřadu Dvořák.

V rámci Víkendu otevřených zahrad si přijdou na své i mimopražští návštěvníci. Kompletní seznam otevřených zahrad najdete tady. Akce probíhá souběžně např. v Anglii, Portugasku či Slovensku.