Revoluční vynález: Přístroj dokáže rozpoznat složení jakékoliv hmoty

Tel Aviv – Vynález, který změní způsob, jakým vnímáme svět kolem sebe. Tak mluví odborníci o produktu izraelské vývojářské firmy Consumer Physics. Malý molekulární skener pojmenovaný Scio totiž dokáže okamžitě určit chemické složení všeho, co nás obklopuje. Co mu však chybí, je dostatečně velká databáze chemických látek.

Video Unikátní přístroj dokáže rozpoznat složení jakékoliv hmoty
video

Unikátní přístroj dokáže rozpoznat složení jakékoliv hmoty

Vývojáři ho nazvali šestým smyslem. Zařízení o velikosti USB disku totiž stačí namířit třeba na kus sýra a za pár vteřin má strávník dokonalý přehled o počtu kalorií. Stejně tak dostane okamžitě informace o tom, který kus ovoce je správně zralý. Využití Scia ale v supermarketu zdaleka nekončí. Uplatnit se může třeba ve zdravotnictví – podobně jako potraviny dokáže rozeznat i složení léků.

„Tohle pomůže hlavně personálu v nemocnicích. Budou okamžitě vědět, jaký lék si pacient vzal, než přišel na vyšetření. Hned poznají, jestli si vzal ten správný, nebo ne,“ vysvětluje lékárník Sajed Salaymeh.

Revoluční přístroj zatím omezuje relativně malá databáze výrobků, které dokáže analyzovat. Právě její rozšíření je teď pro vývojáře hlavním úkolem. „Každý uživatel bude moci skenovat svět kolem sebe a získávat tak nové a nové informace. A když někdo najde materiál, který ještě nebude v systému, bude ho do něj moci okamžitě nahrát. Takhle nám zákazníci pomohou vytvořit největší databázi na světě,“ doufá generální ředitel firmy Consumer Physics Dror Sharon.

Podle šéfa vývojářů by dokonce přístroj mohl v budoucnu při vyhledávání informací konkurovat dosavadnímu jasnému lídrovi v této oblasti, internetovému vyhledávači Google.