Měsíc po požáru Libušína: Lidé už vybrali tři miliony

Pustevny – Přesně před měsícem, v noci z 2. na 3. března, vyhořela historická chata Libušín na beskydských Pustevnách postavená podle návrhu Dušana Jurkoviče. Starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková (ODS) katastrofu přirovnala k požáru Národního divadla v srpnu 1881. Lidé se také podobně jako v případě divadla začali skládat na obnovu chaty Libušín pomocí celonárodní sbírky. Na jejím kontě už je více než tři miliony korun. Památkářům se přitom po ohledání naskytlo další příjemné překvapení - část objektu je totiž v lepším stavu, než předpokládali.

K pražské „národní tragédii“ ze srpna roku 1881 bývá požár beskydské chaty postavené podle návrhu Dušana Jurkoviče přirovnáván nejčastěji. Paralely jsou zřejmé – obě stavby vznikly na konci 19. století a symbolizovaly českou národní hrdost. Stejně jako Národní divadlo v Praze zdobily Libušín odkazy na slovanské pověsti dle návrhu Mikoláše Alše, který sám vymaloval i část Zlaté kapličky. Od letošního března přibyla další paralela - obě stavby zdevastoval požár. Národní divadlo poničily plameny po pouhých dvou měsících provozu 12. srpna 1881. Libušín hostil turisty na vrcholu Pusteven dlouhých 115 let, než i jej zničil oheň.

Vyhořelá chata Libušín je vyklizená. Specializovaná firma odvezla z Pusteven desítky kontejnerů ohořelého dřeva. Na některých místech totiž dosahovala vrstva popela až 70 centimetrů. Torzo Libušína zůstane v Beskydech stát až do příštího roku, i dnes tam míří celá řada turistů, kteří chtějí vidět následky ničivého požáru na vlastní oči.

"V levé části objektu Libušín můžeme vidět, že zůstaly po požáru zachovalé původní obvodové prvky dřeva, které zůstanou na místě. Krov samozřejmě přijde vyměnit. A vypadá to, že zachováme i okna a okenní křídla," odhadl technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich.

Část cenných prvků proto může zůstat zachovaná. S obnovou se začně příští rok v červnu, do té doby chtějí památkáři zbytky Libušína alespoň provizorně zastřešit. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by být chata znovuotevřena na jaře roku 2017.


Video Vyhořelou chatou Libušín provází Milan Gesierich
video

Vyhořelou chatou Libušín provází Milan Gesierich

Vyhořelou chatou Libušín provází Milan Gesierich

Část zničeného Libušína je v lepším stavu, než se čekalo

Zřejmě nejpříjemnější paralelou je vlna solidarity, jakou neštěstí vyvolalo. Legendární sbírka na obnovu vyhořelého Národního divadla vynesla během 47 dní milion zlatých. Valašské muzeum v přírodě, které spravovalo chatu Libušín, také vyhlásilo sbírku – do dnešního dne lidé na konto a do kasiček vložili přes tři miliony korun.

Na obnovu památky se konají i benefiční akce. „Různé formy pomoci se objevují de facto denně. Lidská vynalézavost forem pomoci nás již mnohokrát během tohoto, pro nás velmi těžkého, měsíce překvapila a potěšila,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Lidé pořádají benefiční představení či koncerty, nakupují fiktivní šindele na střechu nebo přispívají do kasiček, z nichž je většina umístěna ve valašských obcích.

Sbírka na obnovu Libušína

Sbírková pokladnička na obnovu Libušína

Příspěvky na opravu vyhořelé Jurkovičovy chaty je možné posílat na účet 107-6978880207/0100. Finanční sbírku spravuje Valašské muzeum v přírodě. Více o sbírce, stejně jako aktuální stav sbírkového konta, najdete zde.


Video Telefonát Gabriely Sluštíkové z vyhořelé chaty Libušín
video

Telefonát Gabriely Sluštíkové z vyhořelé chaty Libušín

Poslední historická paralela zatím zůstává s otazníkem – Národní divadlo se podařilo obnovit za dva roky, znovu se otevřelo na podzim 1883. Také Libušín by měl pomyslně vstát z popela, muzejníci chtějí opravit poničené části a ty zničené nahradit věrnou kopií. Zda se jim to povede do dvou let, je otázkou. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) při své návštěvě prohlásil, že turistická chata by mohla znovu povstat z popela do tří let.

Hořet začalo venku

Památka vyhořela v noci z  2. na 3. března. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Libušín, který sloužil jako restaurace, patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt z roku 1899 nesl jméno bájné kněžny Libuše. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Obnovu chaty, na níž oheň zanechal škody za zhruba 80 milionů korun, pokryje z velké části pojistka, peníze ze sbírky ale muzeum využije na další investice, například moderní protipožární systém.

Vyšetřovatelé už zjistili, že se plameny rozšířily zvenčí budovy. Dál připadají v úvahu dvě možnosti - úmyslné založení požáru nebo varianta, že oheň vznikl nedbalostí, například odhozenou cigaretou či kvůli zábavní pyrotechnice.