Vedení domova ve Vejprtech podezírá ze založení požáru tři klienty. Převezli je do psychiatrické léčebny

Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty ze způsobení požáru, při kterém v neděli zemřelo osm lidí. Tito klienti byli z preventivních důvodů převezeni do psychiatrické léčebny, oznámil v pátek ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Domov pro muže s handicapem ve Vejprtech
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„Nesdílím názor policie, že jde o nešťastnou náhodu. Podezíráme tři osoby, které o tom mluvily i poté. Nejsem Sherlock Holmes, nevím výsledek. Nicméně v rámci preventivních opatření všichni tři už nejsou v domovech umístěni u nás,“ řekl Koláček.

Mluvčí krajské policie Alena Bartošová v pátek uvedla, že se k rozhodnutí ředitele domu umístit klienty do léčebny nebude vyjadřovat. Ve čtvrtek policisté uvedli, že příčinou nedělního tragického požáru byla manipulace s otevřeným ohněm. Technickou závadu vyloučili.

Za čin obecného ohrožení z nedbalosti hrozí případnému pachateli až osm let. Policisté také vyloučili, že by viníkem byl někdo zvenčí, kdo by neměl přístup do objektu. Starostka města Jitka Gavdunová (ODS) už dříve uvedla, že klienti vyhořelého domova se v minulosti pokoušeli objekt zapálit. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti v prvním patře objektu, kde pravděpodobně začal hořet gauč.

Další klienti z domova Kavkaz, kde hořelo, zůstanou podle ředitele ve městě. Tři lidé jsou stále v nemocnici, přičemž jeden je dál v kritickém stavu. Tři klienti jsou podle Koláčka ve svých domovech a dalších 17 zůstává v zařízeních po městě. Ředitel také uvedl, že zřejmě odmítne nabídku přemístit klienty do jiných míst v kraji. Podle něj mají městské sociální služby dostatečné kapacity je ubytovat ve městě.

Začaly úklidové práce

V pátek začaly ve vyhořelé budově úklidové práce, a to nejprve v přízemí domu, které není poničené požárem, pouze promočené. Místnosti řemeslníci následně vymalují, opraví stropy a vymění podlahy. Po rekonstrukci se klienti budou moci vrátit zpočátku alespoň tam. Je tam několik pokojů, společenská místnost, kuchyň a jídelna.

Horní patra se stavebně oddělí a sanační práce i rekonstrukce, například výměna oken či sádrokartonových stropů, tam budou pokračovat. Práce v patrech, kde se našlo i ohnisko požáru, mohou podle technika trvat i několik měsíců.