Vláda chce oživit zaostalé kraje. Pomoc Ústecku, Karlovarsku a Moravskoslezsku vyjde na 42 miliard

Akční plán na hospodářskou restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje by mohla vláda projednat ve druhém či třetím týdnu v červnu tohoto roku.

Video Zprávy v 16
video

Stát pomůže zaostalým krajům

Stát má vůči těmto krajům dluh, řekla na konferenci s názvem Re:start ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že propast mezi kraji Ústeckým, Karlovarským a Moravskoslezským a zbytkem republiky se zvětšuje.

Připomněl, že jde o první komplexní restrukturalizaci tak rozsáhlého území. Uvedené kraje byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo podle Sobotky dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí či sociální oblast. Zástupci tripartity v pondělí plán podpořili, nyní je návrh v připomínkovém řízení, podotkl.

„Cílem je, aby naše vláda ještě v rámci svého mandátu schválila akční plán, kde jsou již konkrétní priority, konkrétní projekty pro restrukturalizaci tří krajů. Současně chceme garantovat, že budou vyčleněny finanční prostředky pro jejich podporu. Důležité je schválit plán ještě dříve, než bude vláda jednat o podobě zákona o státním rozpočtu na příští rok, aby se tam tyto priority mohly zohlednit,“ řekl Sobotka.

Video Studio ČT24
video

Sobotka: Kraje mají problémy po utlumení těžby

Jde podle něj nejen o odstranění starých ekologických škod, následků těžby, ale i o zlepšení dopravní infrastruktury, aby tyto kraje byly zajímavější pro zahraniční investory.

Uskutečnění plánu si v příštích třech letech vyžádá zhruba 42 miliard Kč, z toho 6,1 miliardy letos, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019. Většina peněz pro letošní a příští rok je již alokována, uvedla zástupkyně zmocněnce pro tyto kraje Gabriela Nekolová.

Doplnila, že letošní rok je z finančního hlediska vyřešený, pro rok 2018 zbývá najít asi 1,3 miliardy Kč. Další peníze přijdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury, evropských strukturálních a investičních fondů a z privatizačního fondu, dodala.

Částka vynaložená na další tři roky od roku 2020 bude ještě vyšší, doplnila Šlechtová. Stát je podle ní připraven vytvořit nové dotační tituly, které se budou zaměřovat na tyto kraje. Uvedla, že se chystají jednání s ministerstvem financí o tom, aby byla vytvořena položka na tyto výdaje v rámci státního rozpočtu.

Plán by měl pomoci obyvatelům těchto krajů zlepšit podmínky pro život i práci a zamezit odlivu lidí. Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání, a to s ohledem na specifika jednotlivých regionů.

„Mezi návrhy hlavních opatření patří například odstraňování ekologických škod, problematika těžby lithia v Karlovarském a Ústeckém kraji nebo regenerace starých průmyslových areálů,“ uvedla již dříve Šlechtová.

„Na české podmínky jde o opravdu ambiciózní projekt a aktivity tohoto typu můžou mít pozitivní efekt. Je ale nutné si uvědomit, že i v případě bezproblémové realizace jednotlivých fází je restrukturalizace běh na dlouhou trať. Zda byl projekt úspěšný a stal se trvalým přínosem pro daný region, se neuvidí dříve než za deset let,“ řekl Lukáš Hendrych z auditorské společnosti BDO. Projekt je podle něj závislý na politické situaci a vzhledem k dlouhodobosti je otázka, zda budou budoucí vlády tuto aktivitu podporovat.