Na zloděje dřeva číhají v lese fotopasti. Fotografie mohou sloužit jako důkaz krádeže

Lesníci se začínají bránit častým krádežím dřeva: Nakoupili stovky fotopastí a s jejich pomocí začali hlídat kritická místa. Zloději obvykle kradou stromy po pár kusech. Ročně jich načerno pokácejí až dva a půl tisíce.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Fotopasti mají chránit dřevo v lese

Do hlubokého lesa vede sjízdná cesta. Právě taková podobná místa lákají zloděje nejvíce.  Ale zároveň inspirují lesníky k umístění fotopastí. Na jedné z prvních takto vzniklých fotek jsou zachyceni podezřelí z krádeže dřeva v západních Čechách. 

Loni Lesy České republiky nahlásily 334 krádeží dřeva. Od začátku letošního roku to bylo 67 případů. Znamením o krádeží často bývají pro lesníky pařezy okolo cest. Jde i o masivní stromy.

„Objasnit se podaří kolem 10 až 20 procent, většinou jsou to případy, kdy lesník přistihne toho pachatele přímo při činu,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Fotit lidi vyžaduje registraci

Lesníci teď ale řeší, jak před zloději uhlídat i samotné fotopasti. Jsou speciálně zakódované, tudíž pro někoho jiného nepoužitelné. Navíc fotografie hned odesílají. Zloděje tak vyfotí dřív, než ji dokáže vypnout.

S jejich pomocí lesníci dosud monitorovali pohyby zvěře. Tu mohou fotit bez omezení. Ale v okamžiku, kdy fotopasti zaměří na lidi, musí je mít zaregistrovány podobně jako kamerový systém.

Jejich používání hlídá Úřad pro ochranu osobních údajů a při krádeži pak mohou fotografie sloužit jako důkaz.