Unikátní remorkér Beskydy hledá posádku, zatím si ji půjčuje z jiných lodí

Remorkér Beskydy, který pomáhá nákladním lodím přes sušší místa, patří nově státu. Za jeho služby tak už rejdaři nemusí platit, a využívají ho proto mnohem častěji. Aby ale remorkér vůbec vyplul, musejí si zatím půjčovat odborníky z jiných lodí. Stát pro něj proto hledá posádku.

Video Události
video

Události: Hledá se nová posádka pro unikátní remorkér Beskydy

Kapitán remorkéru vyplouvá za tmy, a musí proto spoléhat na svou paměť. Po padesáti letech řeku dobře zná. Dva zkušení důchodci učí zbytek posádky půjčené z jiných lodí. Remorkér má totiž svá specifika – žádná elektronika, všechno se řídí a dělá ručně.

Třeba strojník Luboš Kořát přijel z Prahy. Odpoledne dostal příkaz, aby se sbalil. Večer už spal na remorkéru. „Musel jsem dorazit do osmi do večera, aby se to připravilo,“ říká Kořát. Pomocný lodník Vojtěch Herman je na lodi nejmladší, remorkér si do své lodní knížky píše vůbec poprvé.

Remorkér teď vyplouvá častěji

Remorkéru hrozil konec, než ho ke konci loňského roku koupil stát. Od té doby vyplouvá v průměru každý třetí den. „Nás využívá prakticky každá loď, která přijede do republiky,“ říká kapitán Vladimír Weinlich. V Labi je totiž jen metr a půl vody a bez pomoci lodím tak hrozí uvíznutí.

Nová stálá posádka pro remorkér se bude hledat ve výběrovém řízení. Volní lodníci přitom na trhu práce prakticky nejsou. „Snažíme se nastavit takové podmínky, aby kapitáni, strojníci a lodníci s tímto remorkérem měli chuť jezdit,“ říká mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.