V Lidicích, které si připomněly 70 let od obnovení, varoval Zeman před islamisty

Lidice na Kladensku, které byly za druhé světové války vyhlazeny nacistickými vojáky, si v sobotu připomněly 70 let od obnovení obce. Oslav se zúčastnil prezident Miloš Zeman i ruský velvyslanec Alexandr Zmejevkij.

Video Události
video

Lidice si připomněly 70. výročí obnovení

Akce je podle starostky Veroniky Kellerové mimo jiné poděkováním tehdejšímu československému a dnes českému lidu za vybudování nových Lidic nedaleko pietního území.

„My jsme si uvědomili, že jsme nikdy – jako občané a ani naše babičky, maminky – nepoděkovali tenkrát československému a teď už českému lidu za vybudování obce,“ řekla Kellerová. Poukázala na to, že sbírka na nové Lidice vznikla v Británii a Americe. „Vybrali velkou částku, která byla předána prezidentu Edvardu Benešovi,“ připomněla.

Zeman: Jsme zbabělci

Oslavy výročí položení základního kamene nových Lidic se zúčastnil mimo jiné prezident Miloš Zeman, který spolu s britskou velvyslankyní v Česku Jan Thompsonovou a charge d'affaires americké ambasády Kelly Adamsovou-Smithovou převzal symbolické klíče od obce.

Zeman klíč dostal jako nejvyšší představitel České republiky. V projevu komentoval také teroristické útoky v Evropě. Podle něj jsou dílem naší zbabělosti, která je vydávána za multikulturní toleranci.

„Jsme zbabělci proto, že často otevíráme náruč islámským radikálům, často mluvíme o toleranci vůči nim, často mluvíme o přizpůsobení se jejich kultuře, byť je tato kultura neslučitelná s evropskou kulturou,“ prohlásil mimo jiné prezident v analogii na události předcházející lidické tragédii.

Symbolickou lidickou růži obdržel ruský velvyslanec Alexandr Zmejevkij za vztyčení prvního pomníčku na hrobě lidických mužů a osvobození lidických žen Rudou armádou na pochodu smrti. Kellerová připomněla, že prvním objektem postaveným v katastru zničené obce byl právě pomníček. „Stojí tam v nezměněné podobě doteď,“ dodala.

Návštěvníkům radili skauti

Sbírka na nové Lidice vznikla v Británii a Americe. Thompsonová se v této souvislosti zmínila o aktivitách britského lékaře a politika Barnetta Strosse, který založil nadaci Lidice budou žít. „Ve své snaze o obnovu Lidic pokračoval a zasadil se například o výsadbu růžového sadu míru,“ řekla. „Když je spojenec v nouzi, musíme mu přijít na pomoc,“ doplnila ji Adamsová-Smithová. Podle Zmejevského bylo poválečné obnovení Lidic symbolem těžce vybojovaného vítězství nad zlem.

Akci v Lidicích přálo počasí, lidé vyhledávali místa ve stínu. „Já jsem se narodila rok po základním kameni,“ zavzpomínala starší žena, která se dala poblíž stánku s občerstvením do řeči s dvojicí policistů. „Pro nás je to zážitek,“ dodala. Akce se účastní také skauti z nedalekého Buštěhradu. „Přišli jsme jako výpomoc, naším úkolem je radit lidem, kam mají jít, když něco potřebují,“ řekl patnáctiletý Tomáš Brožek ze skautského oddílu Zálesáci.