Na Tachovsku už dva roky chybí pohotovost. Do soutěží se nikdo nehlásí

Už dva roky chybí na Tachovsku chirurgická pohotovost. Hejtman Plzeňského kraje přitom slíbil, že do podzimu letošního roku problém vyřeší. Vypsal sice dvě výběrová řízení, ani do jednoho se ale nikdo nepřihlásil. Obyvatelé Tachovska tak v případě náhlých zdravotních obtíží po sedmé hodině večer musí zamířit buď do 60 kilometrů vzdálené Plzně, nebo Stodu.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Tachovsko bez chirurgické pohotovosti

V únoru byla vypsaná první veřejná zakázka k zajištění chirurgické pohotovosti v hodnotě 2,6 milionu korun. Nikdo se ale nepřihlásil. V červnu pak Plzeňský kraj částku zdvojnásobil, ale ani to zájemce nepřilákalo. „Přidal finanční prostředky, přidal bohužel ale i hodiny a přidal další podmínky, jako příslužbu lékaře na sonograf. To znamená, že ty podmínky byly poměrně dost ostré,“ domnívá se starostka Plané Martina Němečková (ODS).

Podle soukromých provozovatelů nemocnic, kteří se do výběrového řízení chtěli přihlásit, je ale částka necelých 1500 korun na hodinu, kterou kraj nabízí, malá na to, aby pokryla všechny náklady na provoz a platy zaměstnanců. „V případě, že by ta cenová nabídka byla vyšší, tak bychom se do toho výběrového řízení přihlásili. Určitě bychom učinili nabídku,“ říká náměstek ředitele SWISS MED CLINIC s. r. o. Ivan Romportl.

O dalším navýšení částky ale kraj nechce slyšet. Chirurgická pohotovost na Tachovsku tak zřejmě v nejbližší době nebude. Lidé si prozatím mají k akutním případům volat rychlou záchrannou službu, jejíž kapacita bude od Nového roku navýšena z pěti sanit na šest.