Demolice nebo záchrana v rukou města? Osud zničené památky se naplňuje

Ostrava - Zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislav Křeček zjišťoval v Ostravě stav památkově chráněného objektu bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Zdevastovaná budova z první republiky mění majitele, kteří se o ni nestarají, řadu let je předmětem sporů, petic občanských sdružení i tématem politiků, ale její stav se jen zhoršuje, takže lidé už mají strach chodit kolem. „Je to katastrofa,“ řekl už po pětiminutové prohlídce Křeček.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček míní, že za špatný stav architektonicky ceněné budovy, ke které mají mnozí obyvatelé Ostravy sentimentální vztah, může stát. Zákon o ochraně památek je podle něho nedotažený, chybí legislativa, která by umožňovala řádnou péči vynutit. „Zákon má v takových případech jedinou možnost, a to uložit vlastníkovi pokutu. Jenže ani ta památku mnohdy nezachrání,“ uvedl Křeček. Podotkl, že nový památkový zákon, který má rozšířit možnosti chránit památky před nezodpovědnými vlastníky, je ve schvalovacím procesu - v připomínkovém řízení.

Video Zástupce ombudsmana se zajímá o stav památky Ostravica-Textilia
video

Zástupce ombudsmana se zajímá o stav památky Ostravica-Textilia

Zástupce ombudsmana se zajímá o stav památky Ostravica-Textilia

Zástupce ombudsmana se zajímá o stav památky Ostravica-Textilia

Nový vlastník hovoří s městem o prodeji

Křeček se v Ostravě sešel i s novým majitelem bývalého obchodního domu Nikosem Boborasem ze společnosti RME Czech. Ostravici získal při vyrovnávání obchodních vztahů s předchozím vlastníkem - firmou Amadeus Real. Tvrdí, že by byl nejraději, kdyby Ostravici koupilo město. „Tuto budovu vlastním teprve měsíc, takže se seznamuji s jejím stavem, ale myslím si, že zachránit by ji mohlo město, které má možnost získat na opravu až 85 procent dotací,“ řekl České televizi.

Vedení magistrátu už s ním jednalo. „Probírali jsme také možnost, že by památku získalo město, ale zatím jsme nedostali konkrétní návrh nebo nabídku,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar. Boboras míní, že město by si mělo nechat udělat znalecký posudek, na základě kterého by se mohla domlouvat cena. Pokud město objekt skutečně koupí, mohla by tam být nová knihovna nebo radnice městského obvodu. Možností, jak to s památkou dopadne, je ale více. Nový majitel potvrdil, že pokud bude ohrožovat lidi, požádá o demoliční výběr.

Zkáza kdysi nejluxusnějšího obchodního domu ve městě začala v roce 2000, když se v něm při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy. V roce 2007 získala objekt společnost Amadeus Real, která chtěla postavit obchodní centrum, jehož součástí by byly i historické objekty včetně Ostravice. Před dvěma lety však firma odstoupila od kupní smlouvy na pozemky, na nichž chtěla stavět, protože obvod Moravská Ostrava a Přívoz neschválil umístění stavby. Obvodní úřad sice nakonec souhlas udělil, ale město se už s firmou nedokázalo dohodnout na pokračování projektu. Město odstoupení od smlouvy neuznalo a spor skončil u soudu. Firma zažalovala Ostravu o 1,6 miliardy a úroky z prodlení za zmařenou investici. Pokuty, které firma později dostala za to, že památku řádně neudržuje, začal řešit krajský úřad. Ten rozhodl, že centrální obvod i magistrát je ve věci podjatý. Případ postoupil stavebnímu úřadu v Bohumíně. Společnost Amadeus Real nedávno prodala komplex chátrajících historických budov jiné firmě.