Brněnský soudce Pešek před soudem: Žalobce žádá podmínku

Frýdek-Místek – Okresní soud ve Frýdku-Místku řeší případ brněnského soudce Jiřího Peška, který je obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby a zasahování do nezávislosti soudu. Podle státního zástupce se své profesi zpronevěřil, když u kolegů lobboval za brněnské zločinecké skupiny. Čelí rovněž podezření, že svému známému advokátovi přiděloval přednostně a mimo pořadník případy.

Státní zástupce Michal Galát dnes pronesl závěrečnou řeč. Soudu v ní navrhl, aby Jiřího Peška potrestal dvouletým podmínečným trestem. Obžalovaný žádá zproštění viny, kterou neuznává.

Soudce Pešek, který je už rok a půl dočasně odvolaný a nesmí soudit, musí jezdit na svůj proces až do Frýdku-Místku. Vedení justice tak chce vyloučit případnou podjatost nebo nadržování jeho kolegů z Brna. Snaha ovlivnit názor kolegů v některých citlivých kauzách ho před soud dovedla. Šlo například o korupční kauzu bývalého starosty Brna-Žabovřesky Aleše Kvapila a někdejšího tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného. Pešek údajně doručil soudci Miloši Žďárskému, který se případem zabýval, písemnosti očerňující svědky. Podle obžaloby je trestné i to, že přiděloval svému známému Miloslavu Klusáčkovi mimo pořadník případy právního zastoupení ex offo. Státní zástupce uvedl, že Pešek advokátovi nezákonně pomohl k odměnám ve výši jeden a půl milionu korun. Pešek dnes odmítl obžalobu komentovat.

Video Soudce Pešek se zpovídá ze zneužití pravomoci úřední osoby
video

Soudce Pešek se zpovídá ze zneužití pravomoci úřední osoby

Soudce Pešek se zpovídá ze zneužití pravomoci úřední osoby

Obžalovaný soudce z Brna před soudem ve Frýdku-Místku.

Z nařízení ministra spravedlnosti nesmí od zahájení vyšetřování soudit. Do práce nechodí, ale bere polovinu platu. O jeho osudu rozhodne pravomocný verdikt soudu. Pokud by ho osvobodil, je reálné, že se ke své práci bude moci vrátit. V případě uznání viny je to vyloučeno.

Za posledních deset let ministerstvo spravedlnosti odvolalo 11 soudců, nejčastěji kvůli pomalé práci, tedy nedůvodným průtahům a nečinnosti. Poslední byla ostravská soudkyně Kamila Šrubařová. O Jiřím Peškovi rozhodne frýdecko-místecký soud už v pátek.