Severochema se zvedá z popela. Začaly sanační práce, v plánu je znovu prodej výrobků

V podniku Severochema Liberec začaly po pondělním požáru, který způsobil odhadem škody za sto milionů Kč, první sanační práce.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Příčina požáru se stále vyšetřuje, podle zástupců policie a hasičů může objasnění příčiny trvat i několik měsíců, sdělil ve čtvrtek místopředseda představenstva Severochemy Roman Oberer. Ohněm byla zasažena část technologie; firma, která je výrobcem podpalovače PE-PO, chce výrobu co nejdříve obnovit.

Šetření přímo v továrně už policie ukončila. „Naši kriminalističtí technici s ohledáním místa požářiště skončili,“ řekla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

Podle Oberera je potřeba vyčistit nejdříve prostory, které požár přímo nezasáhl, ale pronikly do nich hasební prostředky, případně kouř. Poté se bude pokračovat demontáží technologií a ocelových konstrukcí v místech požáru.

„Vedení družstva prozatím rozhodlo o proplacení mzdy ve výši 100 procent i pro zaměstnance, kteří zůstali kvůli požáru poslední květnové dny doma, a mimořádné odměně pro zaměstnance, kteří se přímo účastnili hašení požáru v jeho počátku,“ uvedl Oberer.

Podnik chce již také od pondělí expedovat výrobky ze zásob. Pro osobní odběr ale zatím zůstává expedice uzavřena, dodal.

Nosným programem Severochemy je chemická výroba, do níž spadají podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Podnik s necelou stovkou zaměstnanců vyrábí i škroby a kosmetiku se solí z Mrtvého moře. Předloni firma hospodařila se ziskem 75 milionů při rekordních tržbách 332 milionů korun. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou.

Požár skladu hořlavých kapalin a části výroby v Severochemě byl na operační středisko nahlášen v pondělí ve 12:09, pod kontrolu ho hasiči dostali kolem 14:15, zlikvidován byl ve 20:00.

Záchranáři z místa odvezli jednoho lehce popáleného zaměstnance, který se nadýchal kouře, když se snažil oheň uhasit. Požár prošetřuje policie pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Ilustrační foto
Profil

Severochema

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema bylo založeno v roce 1953. Nosným programem je chemická výroba, do níž spadají podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Podnik s necelou stovkou zaměstnanců vyrábí i škroby a kosmetiku se solí z Mrtvého moře.

Předloni firma hospodařila se ziskem 75 milionů při rekordních tržbách 332 milionů korun. Pětina produkce šla na export, největší část do Maďarska a na Slovensko, firma ale dodává i do zemí Evropské unie, Izraele nebo Spojených arabských emirátů. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou.