Soud začal rozplétat vraždu Martina Říhy, zakladatele vytunelované kampeličky

Za přísných bezpečnostních opatření začal ve středu v  Liberci soud v případu čtrnáct let staré vraždy Martina Říhy, který byl v minulosti odsouzen k 11 letům za vytunelování kampeličky. V soudní síni byli příslušníci vězeňské služby ozbrojení samopaly. Tři muži jsou obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let nebo výjimečný trest. V případu je ještě jeden muž obžalovaný za pokus o krádež.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Byl zakladatel kampeličky zavražděn?

Všichni ve středu u soudu popřeli, že by se dopustili nějaké trestné činnosti. Jinak nevypovídali a četli se jejich výslech z policejních protokolů. I na policii vinu popírali. Líčení bude pokračovat v červnu výslechy svědků.

Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha zmizel v dubnu 2003 a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Mělo se za to, že Říha z republiky odcestoval poté, co byl propuštěn z vazby.

Policie ale došla k závěru, že se chvíli po svém zmizení stal obětí vraždy. Tělo se však nikdy nenašlo. Tím je podle předsedkyně senátu Evy Drahotové tento případ zvláštní. Za 16 let praxe se nesetkala, aby soudila vraždu bez toho, že by byla k dispozici mrtvá oběť, což komplikuje dokazování.

„Když máme poškozeného, můžeme dojít k závěru, kdy byl usmrcen, jakým způsobem, případně kolik lidí se na tom podílelo. Na to máme ty znalecké posudky, což tady nemáme.“

Eva Drahotová

předsedkyně senátu

Obžaloba vychází z výpovědí svědků, mezi nimi jsou i vězni. Obžalovaní jejich důvěryhodnost zpochybňují. „Nezakládá se to na pravdě, jde jen o jejich dohady,“ uvedl ve středu obžalovaný Robert Šulc.

Několikrát trestaný padesátiletý muž si nyní odpykává desetiletý trest za drogové delikty, byl regionálním ředitelem ve vytunelované záložně. Při výsleších na policii připustil, že Říhu krátce po propuštění z vazby navštívil doma, odmítl ale jakýkoliv podíl na jeho únosu a vraždě.

Obžalovaní podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně nedaleko Prahy a odvezli 17. dubna 2003 do penzionu v Josefově Dole, který si pronajali. Tam ho brutálně mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté stamiliony z vytunelované kampeličky, uvádí obžaloba. V mučení zřejmě pokračovali na neznámém místě poté, co je majitelka penzionu vykázala.

Martin Říha při přelíčení u Městského soudu v Praze v roce 2002.
Zdroj: ČTK
Autor: Kamaryt Michal

 Vyšetřovatelé došli k závěru, že na následky týrání a aplikace neznámé látky tehdy třiatřicetiletý Říha zemřel. Tělo podle spisu ukryl Malý na neznámém místě, dosud se nenašlo. Do Říhova domu se poté vloupal třiačtyřicetiletý Josef Pavelka s komplicem, aby vzal ukryté stamiliony, tvrdí obžaloba. Zřejmě ale nic nenašli.

Podle Šulce je to nesmyslná konstrukce. Při výsleších poukázal na to, že Říha nemohl mít u sebe žádné peníze. „Když ho zatýkali, provedli policisté několik domovních prohlídek. Silně pochybuji, že by peníze přehlédli,“ uvedl.