Žhář z Liberce je v policejní cele, k zapálení paneláků se přiznal

Liberec - Libereckým kriminalistům se podařilo chytit žháře, který v úterý navečer založil několik požárů ve dvou panelových domech v centru Liberce. Šest lidí bylo při nich zraněno a hasiči museli evakuovat 20 lidí. Dvaadvacetiletý muž se k požárům doznal. Za poškození cizí věci a obecné ohrožení mu hrozí až osm let vězení.

„Prozatím je v policejní cele, ale bude podán návrh na vzetí do vazby,“ řekla mluvčí policie Ludmila Knopová. Požáry ve dvou domech v Matoušově ulici žhář založil v úterý po 17:00. Ve čtyřpatrovém domě zapálil reklamní letáky. Nájemníkům se ale podařilo požár včas uhasit. Větší problémy nadělal v jedenáctipatrovém domě. Postupně chodil po jednotlivých podlažích, kde zapálil stolek s dřevěnou deskou, polstrovanou stoličku, vypínače osvětlení, obraz a dveře ke sklepním kójím. Škoda je minimálně za 200 000  korun.

Žháře se podařilo policistům chytnout ve středu. „Muž zpočátku zapíral, že by požáry založil, ale nakonec se k činu doznal,“ uvedla Knopová. Policisté muže podezírají i ze založení požáru z 24. července. Tehdy hořelo ve dvanáctipatrovém domě v Tovární ulici. „Neznámou látkou polil čtvery dveře v prvním nadzemním podlaží domu a následně je zapálil,“ dodala policistka. Oheň uhasili až hasiči, škoda byla za 100 000.

Žhářské útoky ve větší míře trápily stotisícový Liberec od května 2010 do loňského března, kdy policie zadržela jednatřicetiletého muže. Případ se dostal i k soudu, ale rozsudek zatím nepadl. Podle obžaloby založil muž 24 požárů v činžovních a panelových domech v centru města. Obviněný vinu odmítá.