Jihlavská zoo má nový tropický pavilon

Jihlavská zoologická zahrada otevřela nový tropický pavilon. Jeho stavba stála 43,5 milionu korun bez daně. Je to poslední stavba velkého projektu modernizace zahrady za 130 milionů korun nazvaného Zoo pěti kontinentů.

Video Události
video

Nová chlouba jihlavské zoo

Stavba atypického tvaru, pokrytá měděným plechem, která zvenku připomíná obřího plaza, byla dokončena v červenci. Žít v ní bude stovka druhů zvířat, zejména plazů. Zoologickou zahradu spravuje jihlavský magistrát, podle primátora Rudolfa Chloupka jde o nejatraktivnější část zrekonstruované zoo. „Nebývalá stavba nabídne současnou nejmodernější prezentaci exotických zvířat v opravdu exkluzivních kulisách. V sedmdesáti teráriích se představí desítky, v jihlavské zoo dosud neviděných, zvířat,“ uvedl Chloupek.

Nově bude zoo chovat kupříkladu krokodýly siamské, anakondy a pásovce kulovité. Vrátí se i zvířata ze starého tropického pavilonu, která byla po dobu výstavby přechodně v jiných zoo. Hodně si polepšil nejstarší obyvatel zoo, krokodýl Rocco, který teď obývá prostorné terárium s velkým bazénem i pohodlím na souši. Získal i nové mladší krokodýlí sousedy. Pavilonem se časem začnou volně pohybovat malé opičky. Ve větvích pod vysokým stropem prosvětleného pavilonu budou létat ptáci a motýli. Novinkou budou anakondy velké či zástupci nových druhů varanů včetně toho nejdelšího na světě.

Atmosféru tropického pralesa navozuje i vrak havarovaného letadla, který už obydleli bazilišci. „K tomu chatrč lidojeda, pavilonem protéká řeka, pavilon si lze prohlédnou i z visuté lávky. Jsou zde i vodopády,“ uvedl mluvčí zoo Martin Maláč.

Projekt výstavby šesti nových pavilonů s názvem Zoo pěti kontinentů byl zahájen v listopadu 2011. Na nevyužitých pozemcích zoo vznikly výběhy a pavilon pro žirafy, expozice afrických primátů, expozice hyen a expozice Austrálie. V centrální části zahrady je nový asijský pavilon. Město na stavbu získalo z evropských fondů dotaci 84 milionů korun, definitivní částka však ještě může být upravena.

Může přijít o 4,8 milionu korun za to, že v dokumentaci nebylo přesně popsáno, jak měřit velikost ok na pletivu výběhu. Město se proti tomu odvolalo a čeká na rozhodnutí ministerstva financí. Další problém se týkal právě dokončeného tropického pavilonu, u něhož stavbaři změnili technologii zateplení střechy. Městu hrozilo, že kvůli tomu přijde o 25 milionů korun dotací. Podle jihlavského magistrátu bude srážka nakonec nižší. Tuto částku bude město vymáhat po dodavateli stavby.