Kaolinový lom v Nové Roli vyvolává protesty

Nové Role – Kaolinový lom, který chce otevřít poblíž domů v Nové Roli na Karlovarsku těžařská společnost, stále vyvolává protesty. Lidé se bojí toho, že se jim zhorší životní podmínky. A nevěří slibům firmy, že se tak nestane. Radní zatím věc neřeší a čekají na odborné posudky. Krajský úřad stanovisko k otevření lomu teprve zpracovává. Záměr musí projednat ještě ministerstvo životního prostředí a báňský úřad.

Okraj nového kaolinového lomu by podle plánů měl ležet ve vzdálenosti přibližně čtyři sta metrů od obytných domů. Lidé mají strach, že se jim kvůli těžbě zhorší životní podmínky: „Zasáhne to do životního prostředí, je to jisté. Nebude to nic pěkného. Je tady čisto a pěkně, proč to kazit.“ Místostarosta Nové Role Ladislav Cinegr zatím nechce předjímat, jestli radnice nový lom podpoří: „Je to běh na dlouhou trať. Není to otázka měsíce nebo dvou, bude to otázka roku možná dvou, možná dalšího volebního období.“

Zástupci těžařské společnosti tvrdí, že se lidé nového lomu obávají zbytečně. Generální ředitel společnosti Sedlecký kaolin Vojtěch Zítko prohlašuje: „Při těžbě kaolinu je prašnost je prakticky nulová. Já žádný problém pro obyvatele Nové Role nevidím.“ Geolog Sedleckého kaolinu Ivo Lukeš dodává: „V žádném případě nebudeme otvírat velké lomy. Jedná se o dílčí otvírky, který budou průběžně zasypávány, rekultivovány a navraceny zpět. Většinou do zemědělského půdního fondu.“ Těžební stroje se podle geologa Lukeše přiblíží k Nové Roli nejdříve za 80 let.

Radní Karlovarského kraje Luboš Orálek navrhuje: „Kdo má obavy, může se obrátit třeba na ministerstvo životního prostředí, které definitivně schvaluje otevření dolu.“

Krajský úřad stanovisko k otevření lomu teprve zpracovává. Záměr musí posoudit jednat ministerstvo životního prostředí a báňský úřad. To podle odborníků potrvá nejméně rok.