Zbaví se konečně Svojšín zápachu z biostanice?

Plzeň - Obyvatelé obce Svojšín na Tachovsku nemohou pořádně větrat, sušit venku prádlo nebo si prostě jen tak posedět na zahradě. Důvodem je nesnesitelný zápach, který vychází z nové bioplynové stanice. Lidé proto sepisují petici a žádají okamžitou nápravu. Netušili, že provoz, prezentovaný jako ekologický, může přinést takové problémy. Se stížnostmi však nepočítal ani provozovatel a slibuje, že zápach zmírní natolik, aby nikomu nevadil.

Zápach se sice nedá jednoznačně změřit jako třeba hluk, ale podle obyvatel Svojšína bioplynová stanice páchne mnohem víc, než jsou ochotni snášet. „Smrdí to hrozně,“ říká jedna z obyvatelek obce. „Když dá manželka prádlo ven, tak načichne,“ přidává stížnost druhý.   

Peticí proti zápachu se teď zabývá i Česká inspekce životního prostředí a ta názor lidí potvrdila. „Dá se říci, že zápach obtěžuje nad míru přiměřenou,“ formuluje závěr Jitka Kubíková z České životní inspekce v Plzni. „Přesvědčovali nás o tom, že když bude vše technologicky v pořádku, k obtěžování občanů zápachem nebude docházet,“ připomíná slib provozovatele bioplynové stanice starosta Svojšína Karel Petráň.  

Provozovatele bioplynové stanice komplikace mrzí, protože se stížnostmi na zápach nikdo předem nepočítal. Firma už začala pracovat na nápravě a některé počáteční chyby přiznává. „Naší chybou bylo například to, že jsme měli otevřené zásobovací nádrže. Ty jsme už zakryli,“ připomíná jedno opatření zástupce provozovatele Jan Cafourek.      

Zápach ale úplně nezmizí, protože se nejvíc šíří při vyvážení odpadu ze stanice na pole. Podle místních je to cítit až 15 kilometrů od stanice. „Chceme to dotáhnout do stadia, aby bioplynová stanice žila svým životem a občané, aby si mohli žít také svým životem,“ formuluje cíle vedení obce starosta Petráň. „Děláme vše pro to, aby stanice již nesmrděla,“ zdůrazňuje zájem provozovatele Jan Cafourek.    

O tom, zda se stanici podařilo snížit zápach, rozhodne odborná komise na konci měsíce.