Přešetří se znovu sebevražda v dětském domově?

Sokolov - Sebevražda sedmnáctiletého mladíka z Dětského domova v Horním Slavkově nedává spát starostce Krásna na Sokolovsku a chce celý případ znovu otevřít. Podle ní jsou ve spisech nesrovnalosti, které by měla policie ještě jednou prozkoumat. Kraj už ale případ prošetřoval a žádné pochybení nezjistil.

Starostka Krásna především zpochybňuje chování pracovníků dětského domova. Právě v něm vidí jednu z příčin tragické události ze 14. června, kdy se chlapec na pokoji oběsil. Václava zaměstnanci domova podezřívali z krádeže peněz a kreditních karet. Starostka nechápe, proč kvůli dvěma stovkám podávali vychovatelé trestní oznámení. „Jak je možné, že ho pak ještě pracovník vyslýchá sám na pokoji v dětském domově, jak je možné, že byl trestán, ještě než byla prokázána činnost, jak je možné, že ho nikdo nehledá?“ ptá se starostka Krásna Lenka Sidorjaková.

Ředitel dětského domova s tím nesouhlasí. Říká, že vychovatelka mladíkovi jen domlouvala, trestán byl za jiný prohřešek. Také noční vychovatel měl Václava kontrolovat. „Vychovatel pootevřel dveře a zkontroloval, jestli dítě spí,“ říká ředitel Dětského domova Horní Slavkov Vidor Mandelík.

Okolnosti sebevraždy na žádost kraje prověřovala školní inspekce, státní zástupce i policie. „Kriminalisté případ důkladně prošetřili a na základě výsledků vyšetřování vyloučili cizí zavinění,“ shrnuje závěry sokolovské policie mluvčí Andrea Kávová. „Naše kontrolní činnost bude intenzivnější, ale budeme se také snažit vzdělávat pracovníky v dětských domovech,“ dodává ředitel Krajského úřadu Karlovy Vary Roman Rokůsek.

Zástupci dětského domova i krajského úřadu říkají, že udělají vše pro to, aby se nic podobného neopakovalo. Starostka Krásna ale chce, aby se případem úřady znovu zabývaly. „Hodlám podat v současné době trestní oznámení právě na porušení pracovních povinností,“ trvá na svém podezření starostka Sidorjaková. Podle ní by ho chtěla podat ještě do konce tohoto týdne.  

/*json*/{"map":{"lat":50.138364,"lng":12.800409,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.138364,"lng":12.800409,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/