Vědci z Masarykovy univerzity zkoumají souvislost obezity a metabolismu - hledají dobrovolníky

Lidem s nadváhou nabízí Masarykova univerzita možnost účastnit se výzkumu, na základě kterého budou zjišťovat, jak moc souvisí obezita s metabolismem. Vědci hledají zhruba 200 dobrovolníků. Ti získají možnost bezplatného vyšetření na přístrojích a vědci zase data.

Měření bazálního metabolismu
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Paní Jitka během pár let bez sportu přibrala. Začala proto držet různé diety. Jenže bez výsledku. Když uslyšela o výzkumu, který provádějí vědci z Masarykovy univerzity, ani chvíli neváhala. Zvlášť když výzkum není nijak namáhavý. Stačí jedna velice klidná návštěva. Podle množství kyslíku v nádechu a oxidu uhličitého ve výdechu speciální přístroj během půl hodiny určí hodnotu toho, co vědce nejvíc zajímá. Bazálního metabolismu.

Každý, kdo chce měření absolvovat, musí vydržet dvanáct hodin bez jídla, kofeinu a alkoholu. Zhruba tři hodiny před měřením také nesmí pít. Důležitá je co nejmenší fyzická námaha ráno mezi vstáváním a měřením. Výzkumníci po něm také chtějí jídelníček za tři dny. „Všem pak poskytneme interpretaci výsledků a vysvětlení naměřených hodnot,“ říká výzkumnice Jana Kunčická

 

Video Jana Kunčická, výzkumná pracovnice Ústavu ochrany a podpory zdraví LF MU
video

Jana Kunčická, výzkumná pracovnice Ústavu ochrany a podpory zdraví LF MU

Držení dlouhodobých diet není zdravé

Právě v držení různých diet vidí výzkumnice Jana Kunčická největší problém.„ Člověk, který drží dietu, začne přijímat malé množství energie, než jeho tělo potřebuje. A o to se sníží hodnota bazálního metabolismu. A jakmile přijmou něco málo navíc, tělo si to začne ukládat do zásob,“ vysvětluje Jana Kunčická. Navíc dlouhodobými dietami člověk v podstatě ohrožuje své zdraví, protože nedodává tělu dostatek energie a živin pro zajištění jeho funkcí.

Paní Jitka z výsledků měření zjistila, že obecně jedla ne víc, ale naopak mnohem méně, než její tělo ve skutečnosti potřebuje. Teď proto nejspíš změní celou životosprávu. Nebo se o to alespoň pokusí. Chce jíst mnohem častěji a hlavně výživněji než doposud.

Z hlediska výskytu obezity jsou na tom Češi líp než Američani. V Evropě se ale dělí o pomyslnou první příčku s Brity. Nadměrnou hmotnost tu má více než 56 procent dospělých.