Za podvod s neschopenkami dostala lékařka 7 let vězení

Odvolací Vrchní soud v Olomouci dnes uložil lékařce Aleně Kubáčové z Brna-Nového Lískovce za milionové podvody s falešnými neschopenkami sedm let vězení, pokutu půl milionu korun a na osm let jí zakázal vykonávat práci lékařky. Podle nové právní úpravy, platné od začátku letošního roku, jí tak původní trest snížil o rok. Rozsudek je pravomocný.

Stejným způsobem soud upravil trest i Michalu Rusňákovi, kterého označil za hlavního organizátora podvodů. Ve vězení tak stráví devět let. Jejich dalším čtyřem komplicům původní tresty ponechal, poslední z obžalovaných jej snížil o rok.

Podvodů s falešnými neschopenkami se podle soudu účastnily desítky lidí. Kubáčová jim vystavovala potvrzení o nemoci, přestože byli zdraví, a měsíčně si tak měla přijít na desetitisíce korun. Tyto fiktivní pracovníky v dělnických nebo nekvalifikovaných profesích zaměstnávala trojice firem. Dostávali ale nadstandardně vysoké platy a s ohledem na to i neúměrné sociální dávky. Státu tím způsobili škodu kolem 13 milionů korun.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Podle soudu vystavovala Kubáčová falešné neschopenky už od roku 2003. Systém podvodníků byl založen na tom opatřit si podnikatelský subjekt a fiktivně zaměstnávat lidi z okruhu příbuzných a známých, kteří téměř okamžitě po podpisu smlouvy „onemocněli“. „Systém, přestože nebyl dokonalý, byl velmi sofistikovaný. Obžalovaní vytvořili množství materiálů, které mělo vzbudit dojem, že jedná o skutečnou podnikatelskou činnost,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Libor Losa.