Topolánek dnes zmizel z jihomoravské kandidátky ODS

Brno - Předseda ODS Mirek Topolánek po dnešku nefiguruje na jihomoravské kandidátce strany pro volby do Poslanecké sněmovny. Zmocněnec jihomoravských občanských demokratů dnes na krajský úřad oznámil změnu, jíž Topolánek z listiny zmizel. Na jeho místo se posunul druhý v pořadí poslanec Václav Mencl.

S kampaněmi má velké zkušenosti, ODS vedl v minulých dvou sněmovních volbách, uvedl předseda jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka. Podle něj změnu ještě ráno schválila regionální rada. Nyní už se mění plány volební kampaně - přepisuje se harmonogram a ladí se termíny akcí. „Částečně i s (volebním lídrem po Topolánkově odchodu) Petrem Nečasem, aby tady byl,“ popsal Kadrnka.

Sami občanští demokraté nechtějí příliš komentovat, zda jim Topolánkův ústup z kandidátky po jeho kontroverzních výrocích o křesťanech, homosexuálech a Židech přinese voliče, nebo naopak odradí. „Nemáme na to žádný sofistikovaný průzkum,“ řekl Kadrnka. Podle něj však voliči ocení, že ODS umí i ve složitých situacích nacházet řešení.

Je to věc občanských demokratů, komentují situaci političtí konkurenti

Zástupci dalších politických stran označili změnu na kandidátce občanských demokratů za jejich vnitřní věc. „Myslím, že nám nepřísluší, abychom komentovali vnitřní problémy rivala,“ řekl dnes krajský radní Oldřich Ryšavý (ČSSD). Krajský zastupitel Zdeněk Dufek (ČSSD) vyjádřil své přesvědčení, že ČSSD volby vyhraje bez ohledu na to, kdo povede ODS. „Architekt Mencl není příliš výraznou osobou, což je jeho hendikep. Topolánek byl zase až příliš výrazný, vzbuzoval negativní emoce, ale i pozitivní. Naše přesvědčení, že vyhrajeme, to nemění,“ uvedl Dufek.

Předseda jihomoravské KDU-ČSL a její volební lídr Stanislav Juránek už v pátek řekl, že na kraj bude po Topolánkově odchodu méně vidět, což považuje za negativum. Podle krajského předsedy KSČM Miroslava Vlašína však bude možná kampaň kultivovanější. Vlašín poukázal na loňský útok z Hustopečí, kde na Topolánka po mítinku čtyři útočníci házeli vejce a nadávali mu. Šéfa ODS poranil v obličeji i letící štěrk. Podle Vlašína to do kampaně nepatří.