Robert Vano přivezl do Brna svoji čtyřicetiletou práci

Brno - Jeden z nejznámějších českých fotografů mužských aktů Robert Vano vystavuje v brněnské galerii Daguerre. Přivezl na Moravu nejlepší část ze své úspěšné retrospektivní výstavy, která se uskutečnila v minulém roce v pražském Mánesu. Desítky černobílých snímků mapují jeho tvorbu za posledních čtyřicet let. 

 

V rozsáhlé kolekci vlastnoručně vytvořených platinových fotografií jsou k vidění jeho celoživotní témata jako muži, móda, zátiší a krajina. Zatímco v Mánesu strávil Robert Vano s návštěvníky celých šest týdnů, do Brna přijel výstavu pouze zahájit. „V Mánesu jsem s ním strávila pět týdnů, dostala jsem doslova nakládačku vědomostí. Je na něm vidět, že má tu americkou výchovu, má zkušenosti a je mimořádně vzdělaný. Jsem vděčná, že jsem s ním mohla spolupracovat,“ uvedla kurátorky výstavy Jana Bömerová.

Charismatický fotograf strávil řadu let v Americe, tvoří už desítky let a patří k nejvyhlášenějším na světě. „Fotím pořád čtyři věci  a to módu, kluky pro sebe, zátiší a krajinu. Při výběru jsme se s kurátorkou trochu hádali, ale nebylo to nic dramatického. Navíc bych jí neukázal co se mi nelíbí, tak jsme se lehce dohodli,“ dodal sám fotograf Vano.

Video Reportáž Lei Surovcové
video

Reportáž Lei Surovcové

Retrospektivu se mu ale podařilo uspořádat poprvé. Premiéru zažívá i samotná galerie Daguerre. Doteď se zde kurátoři věnovali především mladé generaci fotografů. Rober Vano je tak podle organizátorů velkým osvěžením pravidelného výstavního programu.

Robert Vano přivezl do Brna svoji čtyřicetiletou práci
Robert Vano přivezl do Brna svoji čtyřicetiletou práci