Josef Tichák, který byl obžalován ze smrti tří lidí, dostal osm let

Kroměříž - Josef Tichák, který loni v červenci způsobil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři lidé, dostal osm let. Senát uznal devětadvacetiletého muže vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Osudová havárie, při níž zemřeli dvě dívky a jeden chlapec, se stala na silnice z Holešova do Rymic.

Protahující se soud skončil. V jeho průběhu zkolabovala jedna z matek oběti, která po vynesení rozsudku přesto byla schopná poděkovat záchranářům a soudu. „Děkuji všem, kteří se snažili je zachránit a děkuji soudu za toto zadostiučinění,“ reagovala na rozsudek jedna z přítomných matek, která však nechtěla uvést své jméno.

Před vynesením rozsudku byla na žádost obhajoby vyslechnuta svědkyně. Čekalo se od ní, že bude vypovídat v Tichákův prospěch a podpoří jeho teorii, že auto neřídil. Podle této teorie totiž Tichák rád auto půjčoval. A i osudnou noc je měl místo něj řídit další člověk, který z místa nehody utekl. Jenže svědkyně Barbora Pavlíčková prohlásila, že si na nic takového nepamatuje. A rozhodně mu nepomohla, když prohlásila, že s ním jela všeho všudy dvakrát a měla strach. „Jel tak zbrkle, víckrát bych s ním do auta nesedla,“ řekla Pavlíčková.

Video Josef Tichák, který byl obžalován ze smrti tří lidí, dostal osm let
video

Josef Tichák, který byl obžalován ze smrti tří lidí, dostal osm let

Josef Tichák, který byl obžalován ze smrti tří lidí, dostal osm let

Vyšetřování tragické dopravní nehody u Rymic

Soud absolvovaly desítky svědků

Kolem údajného jiného řidiče, který měl utéci po něhodě do pole se točilo i jedno z jednání, při kterém vypovídali desítky hasičů a policistů, aby jasně řekli všichni shodně, že nikdo takový nebyl. Hasiči a policisté, jeden po druhém, však odvyprávěli jediný příběh. Neznámého, kterého Tichák označil za řidiče a viníka nehody, hledali v rojnici, s hasičskými stožáry, se policejním psem, ale marně. V polích se nikdo nenašel, ani se nenašly jakékoliv stopy, z nichž by se dalo vyčíst, že by se někdo v autě nebo polích pohyboval. „Opravdu vůbec nic. Ani náznak, že by se kukuřicí někdo prodíral,“ dodal jeden z vyslýchaných hasičů.

Tichákovu obhajobu považuje i nadále zmocněnec pozůstalých za účelovou. „Já posuzuji obhajobu tak, že je v dané věci účelová a dle mého názoru k těm pozůstalým velmi nekorektní. Všechna dnešní svědectví ukázala na vinu toho muže,“ prohlásil zmocněnec pozůstalých Antonín Foukal. I soudní znalec je přesvědčen, že je Tichák vinen. „Po konzultaci s technickým znalcem jsme došli k závěru, že opravdu obžalovaný řídil,“ vysvětlil soudní znalec Milan Votava.