Zlínská zoo jako první v Evropě rozmnožila želvy chilské

Zlín - Zlínská zoo se může pochlubit významným prvenstvím. Jako první v Evropě se jí podařilo rozmnožit želvy chilské. Mládě se vylíhlo v inkubátoru v pondělí 29. března v teráriích v suterénu zámku Lešná.    

Želva chilská pochází původem z Jižní Ameriky, z nehostinných pouští Argentiny a Paraguaye, tzv. chaco (odtud pochází také anglický název těchto želv – Chaco tortoise). Samice váží v dospělosti asi 1,5 kg, samec o půl kila méně. Zbarvení krunýře není nijak výrazné, většinou hnědé barvy.

„V terarijních kolekcích evropských zoo se s ní setkáme jen zřídka a odchovy patří stále mezi výjimečné události, zejména v Evropě, tedy mimo areál přirozeného výskytu těchto želv“, řekl zoolog Pavel Shromáždil. Zlínská zoo chová želvy chilské od roku 2007. První párek želv chilských putoval do Zlína z jihoamerického Santiago de Chile. Místní ZOO se může pyšnit chovem největší skupiny želv chilských na světě.

Video Zoolog Pavel Shromáždil popisuje odchov první želvy chilské
video

Zoolog Pavel Shromáždil popisuje odchov první želvy chilské

Zlínská zoo prozradila i pravděpodobé tajemství jejich úspěchu: "Celková doba inkubace vajec (tedy vývoj zárodku ve vejci) je u tohoto druhu želvy nezvykle dlouhá a může trvat až 18 měsíců. V našich podmínkách jsme nakonec zjistili, že je nutné vejce v průběhu inkubace vyjmout z líhně a vystavit je zhruba dvouměsíční klidové fázi při okolní teplotě cca 8oC-12 oC. Po této pauze vejce opět vkládáme do líhně, kde se teplota během dne mění a její hodnoty kolísají v rozmezí od 22oC do -29 oC. Teprve při tomto „druhém“ nasazení do líhně se případné embryo ve vejci začne vyvíjet,“ upřesnil Shromáždil. V inkubátoru nyní stále zůstávají ještě další tři vejce od stejné samice.