Vydejte se na plavbu Lednicko-valtickým areálem

Lednice - Krásy lednického zámeckého parku a okolí mohou návštěvníci obdivovat i jinak než na procházce. Třeba během plavby lodí po řece Dyji, kde jsou nyní v provozu hned dvě výletní trasy. Delší z obou tras, která vede od Minaretu k Janohradu, byla donedávna neprůjezdná. Koryto řeky Dyje bylo po zimě zaneseno spadanými větvemi.

Nyní se po ní dá doplout až k Janohradu, napodobenině zříceného hradu, kterou před dvěma sty lety postavili Lichtenštejnové. Romantickou stavbu si oblíbily zamilované dvojice. Plavba vede lužními lesy a trvá tři čtvrtě hodiny. Lidé si během ní vyslechnou výklad o historii a zajímavostech lichtenštejnského panství.

Kratší trasa vede od přístaviště pod Lednickým zámkem až k Minaretu, věži z přelomu 18. a 19. století. Tato stavba napodobující maurskou architekturu nemá v celém kraji obdoby. Po zdolání 302 schodů je z horního ochozu výhled na zámecký park, okolní Pálavu či Bílé Karpaty. Když je dobré počasí, je z Minaretu vidět až na věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Video Vydejte se na plavbu po Dyji
video

Vydejte se na plavbu po Dyji

Kdo se chce cítit jako pravý Lichtenštejn, může se areálem projet na kočáře taženém koňmi. Za tento zážitek si však připlatí o něco více. Nekratší trasa, od zámku k Minaretu a zpátky, stojí 1 500 korun.

To ale není zdaleka všechno, co Lednický areál nabízí. Návštěva zámeckého skleníku není jen pro zaryté botaniky. V jezírku se prohánějí zlatí kapři, vzduch je těžký a provoněný orchidejemi. Dominantou skleníku je tři sta až čtyři sta let starý strom s latinským názvem Encephalartos Altensteinii.

Ti, kteří mají raději zvířata, mohou navštívit akvárium Malawi ve starých barokních jízdárnách. K vidění jsou ryby z afrických jezer Tanganika a Malawi, obří jihoamerický sumec, piraně, smrtelně jedovaté perutýnky nebo pestrobarevné vodní korály.

Největší dominantou celého areálu je samozřejmě Lednický zámek. Kdo chce vidět, jak Lichtenštejnové žili, jej může navštívit. V nabídce je několik okružních tras – reprezentačními sály nebo knížecími apartmány. Pro milovníky umění je připravena stálá výstava obrazů v galerii.

TRASA I. - „ZÁMEK - MINARET“

délka trasy: 2,5 km
doba plavby: 25 min. (v jednom směru)
  děti
do 3 let
děti
do 15 let
dospělí invalidé kolo,
kočárek
jízdné jednosměrné: zdarma 50 Kč 100 Kč 50% sleva 20 Kč
provozní doba: duben, říjen
Út - Ne
květen, červen, září
Út - Ne
červenec, srpen
Po - Ne
první / poslední plavba k Minaretu 10:00 / 16:00 10:00 / 16:30 9:40 / 17:40
plavební řád: lodě vyplouvají v obou směrech ve 20-ti nebo 30-ti minutových intervalech (aktuální časy odjezdů na přístavištích)

TRASA II. - „MINARET - JANOHRAD“

 
délka trasy: 4 km
doba plavby: 45 min.
  děti
do 3 let
děti
do 15 let
dospělí invalidé kolo,
kočárek
jízdné jednosměrné: zdarma 60 Kč 120 Kč 50% sleva 20 Kč
provozní doba: duben, květen, říjen
So, Ne
červen, září
Út - Ne
červenec,
srpen

Po - Ne
první / poslední plavba k Janohradu: 10:00 / 15:00 10:00 / 16:00 10:00 / 17:00
plavební řád: lodě vyplouvají v obou směrech v hodinových nebo dvouhodinových intervalech (aktuální časy odjezdů na přístavištích)

Více informací na: http://www.1plavebni.cz/pravidelne-plavbyhttp://www.zamek-lednice.info/zamek.php

Plavba na loďkách v Lednici
Plavba na loďkách v Lednici
Více fotek
  • Plavba na loďkách v Lednici autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1581/158079.jpg
  • Plavba na Dyji autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1581/158078.jpg