Noční bouřka na jihu Moravy vyplavovala sklepy

Jižní Morava - Noční průtrž mračen na jihu Moravy zaměstnala desítky hasičů, ti do rána zasahovali nejméně na 50 místech. Většinou čerpali vodu ze zatopených sklepů rodinných domků nebo bytových domů a asi ve dvou případech museli uvolňovat silnici, protože přes ni spadl strom. Největší problémy voda způsobila na Znojemsku a Brněnsku, kde bylo nejvíce vytopených sklepů. Zasažená byla například i znojemská nemocnice.

Největší škody způsobila noční bouřka v brněnském Pavilonu Anthropos, kde jsou expozice z prehistorického období. Z potoka, který teče nad pavilonem, se vylila voda do suterénních prostor muzea. Podle stop na stěnách vystoupala voda až do výšky jednoho metru a zaplavila technické zázemí muzea – tedy strojovnu a klimatizaci. Noční bouřka způsobila na technice škody až 1 milion korun.

Podle všeho se zřejmě dalo celému incidentu zabránit. Přes nedaleký potok totiž vede lávka, která působí při větší vodě jako hráz a voda pak hledá jinou cestu a obvykle steče přímo do pavilonu. Dobrou zprávou je ale to, že vystavené expozice nebyly zasaženy, takže Anthropos zůstává návštěvníkům otevřený.

Video Ředitel Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun
video

Ředitel Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun

Ředitel Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun

David Jirouš, vedoucí operačního střediaska asičů

Reportáž Evy Davidové