Archeologové objevili vodovod, který zásoboval centrum města

Brno - Archeologové se v těchto dnech přenesli zpět do 18. století, když objevili štolu bývalého vodovodu, který vodou ze Svratky zásoboval přímo centrum Brna. Na vodovod narazili dělníci v Kopečné ulici při terénních úpravách místa, kde investor plánuje postavit nový obytný dům.

„Investor narazil na štolu a sám nás zavolal,“ popsal objev vodovodu archeolog Petr Holub. Podle archeologů plnil vodovod v těchto místech ve své době poměrně významnou roli. „Z Lamplova mlýna, který stál na Svrateckém náhonu (pozn. redakce: dnešní Nové Sady), se voda vytlačovala vodovodem nahoru na Petrov do vodojemu a nakonec byla samospádem rozváděna po určité části Brna. Zásobovala například Zelný trh,“ přiblížil funkci vodovodu Petr Holub.

Ve štolách, které se dodnes zachovaly, byly dříve vrtané klády stromů, které fungovaly jako potrubí. Stáří štol odhadovali archeologové převážně podle cihel. „Nahoře jsou staré třeba jen sto padesát let, ale v nižší úrovni  odhadujeme jejich stáří zhruba na rok 1800,“ uvedl Petr Holub. Odborníci vodovod považují za zajímavou technickou památku.

Archeologové teď zdokumentovaný nález předají brněnskému odboru památkové péče. Ten rozhodne, jestli se bude v místě stavět dál nebo bude muset investor svůj plán na přístavbu obytného domu změnit či předělat. Jaký bude osud vodovodu mohou ale částečně předznamenat i obdobné případy z minulosti. Podobný vodovod ze stejného období objevili archeologové totiž už před pár lety v Běhounské ulici přímo v centru Brna. Tehdy ale vodovod musel ustoupit nové kanalizaci a tak byl z velké části zcela odstraněn.