V botanické zahradě rozkvetl největší leknín, viktorie královská. Podívejte se, jak

Brno - Jazzový večer v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity doprovodila i vzácná událost. Před zraky návštěvníků vykvetl největší leknín - viktorie královská. Leknín je zajímavý tím, že kvete v noci pouze dva večery po sobě. První večer má sněhově bílou barvu, později tmavne a zavírá se jako růžový. Leknín je zajímavý také pro své obrovské až tři metry široké listy, které unesou i váhu dítěte. Jméno získala rostlina po královně Viktorii.

O tom, že se poupě chystá ke květu, dala znát rostlina již odpoledne, kdy leknín „pukl“. Leknín ale kvete pouze večer a tak si návštěvníci botanické zahrady museli počkat do půl deváté, kdy se poupě začalo naplno rozvírat. Čekání se vyplatilo a krátce před desátou se jim rostlina odvděčila celou svou krásou.

Pěstování největšího leknínu má v botanické zahradě Masarykovy univerzity dlouhou tradici. „U nás se viktorie pěstuje pouze v několika málo botanických zahradách. Je to rostlina vytrvalá, ale zde ji pěstujeme jako jednoletku. Začíná vykvétat v červnu a kvete celou sezónu, kdy je nejdelší den. Během sezóny se podle slunce objeví na naší rostlině patnáct až dvacet květu,“ shrnula botanička Magdaléna Chytrá.

Video Rozkvět viktorie královské
video

Rozkvět viktorie královské

Rozkvět viktorie královské

botanička Magdaléna Chytrá