Areál brněnské Lachemy znovu ožívá. Za půl roku se tam rozjede výroba

Brno - Do brněnské Lachemy se vrací život. Halu se zařízením pro výrobu speciálních léků proti rakovině dnes koupila německá firma Medac, do půl roku chce znovu rozjet výrobu. A uplatnění nacházejí i další části dřívějšího farmaceutického závodu. Největší radost teď mají bývalí zaměstnanci Lachemy, kteří jsou už půl roku bez práce.

Stroje v brněnské Plivě-Lachemě utichly loni v prosinci. Po padesáti letech. Firmu koupila izraelská společnost Teva a pro nadbytečnost většinu závodu uzavřela. Čtyři stovky zaměstnanců, často špičkových expertů v oboru, si musely hledat novou práci. Teď některým z nich svitla nová naděje. Budovu na výrobu léků, vybavenou špičkovou moderní výrobní linkou, koupil nový vlastník z německého Hamburku, firma Medac. Její obchodní ředitel Rainer Dickhardt měl z převzetí haly jednoznačně radost: „Medac hledal nové možnosti výroby, a tak jsme našli a koupili toto zařízení. Prohlédli jsme si ty stroje a byli jsme překvapení jejich vysokou technologickou vyspělostí.“

Nová firma v Brně dostala jméno Oncomed. Vyrábět bude širokou paletu léků proti rakovině a antirevmatik. Výrobní linky sice spustí už v září, ty se ale nejprve musí znovu zaběhnout. Po půl roce neaktivity je potřeba znovu zajistit jejich bezchybný chod a absolutní čistotu. Přímo s výrobou firma počítá až od dubna. „Začneme se zhruba třiceti zaměstnanci, klíčové pozice obsadí lidé z původní lachemy. Dáme ale šanci i dalším zájemcům, kteří jsou odborníci na výrobu léků proti rakovině,“ avizovala Sigrid Labusch, předsedkyně představenstva Oncomed Manufacturing.

Video Reportáž Barbory Telferové
video

Reportáž Barbory Telferové

Až stovka původních zaměstnanců Lachemy se vrátí do práce

V konečné fázi tak firma zaměstná až sto lidí. Někteří jsou na svém pracovišti už teď. I ti se rekrutovali z původních pracovníků Lachemy. Jedním z nich je i Jiří Hudec, který už teď připravuje stroje na novou výrobu: „Pracoval jsem zde na pozici strojního technologa a v podstatě se pro mě až tak moc nemění. Možná přibyde práce, protože musíme znovu toto zařízení dát do chodu.“ Z návratu na původní pracoviště mají zaměstnanci jednoznačnou radost. Zvláště specializovaní odborníci na výrobu léčiv totiž měli se sháněním nové práce velký problém.

Nové využití už našla většina budov v areálu bývalé Lachemy, vesměs zase ve farmaceutickém průmyslu. Likvidátor společnosti Pliva-Lachema Martin Hájek doufá, že se podaří prodat nebo pronajmout i zbytek prostorů.

„Dalšími strategickými subjekty mířícími do areálu jsou Safina a BioVendor,“ uvedl Hájek. „Tato skutečnost je pozitivní nikoli pouze z pohledu vlastníka, ale také z pohledu desítek, možná stovek zaměstnanců, kteří mohou v nových aktivitách nalézt uplatnění, a tím současně z pohledu regionu Brna jako takového,“ doplnil.

V Lachemě se znovu rozjede výroba
V Lachemě se znovu rozjede výroba