Putovní výstava Hry a klamy baví lidi ve Zlíně

ZLÍN - Do bývalého obuvnického areálu ve Zlíně se na několik týdnů nastěhovala putovní výstava, která zamotá hlavy a vyzkouší reflexy malých i velkých návštěvníků. Expozice Hry a klamy přináší na 70 exponátů a svým zaměřením podněcuje v návštěvnících zájem o přírodní vědy a technické obory. Ačkoliv jde o výstavu, omšelé muzejní pravidlo „dotýkat se exponátů zakázáno“ tady neplatí. „U nás je dotýkání exponátů naopak nutností. Pokud se jich nedotknete, budete ošizeni o zážitek, který vám poskytují,“ vysvětlil pořadatel výstavy František Duda.

Myšlenka interaktivní výstavy vznikla v libereckém Science centru IQ Park a zhlédnout ji mohli vedle Liberce a Zlína například lidé v  Hradci Králové, Olomouci, Ostravě nebo Brně.

Podle návštěvnosti netradiční výstava láká. „Přes víkend se tady ve Zlíně objeví až tři stovky lidí, většinou jde o rodiny s malými dětmi. Nejvíc je zajímá lamelový panel, kde si mohou zájemci obtisknout svou postavu,“ přiblížila asistentka pořadatele Bára Švejnarová. Duda dodal, že podobné návštěvnosti se výstava těšila i v ostatních městech republiky, vůbec nejvíc se potom líbila v Olomouci. „Je to zajímavé a zároveň poučné, děti se tu vyřádí a dospělí načerpají nové vědomosti,“ pochválil výstavu jeden ze zlínských návštěvníků.

Jan Ámos Komenský by jásal. Jeho myšlenka školy hrou získala mezi exponáty reálné parametry. „Věděním prostřednictvím hraní se snažíme dostat se k návštěvníkům blíž. Zaměřujeme se přitom na různé lidské smysly, vnímání a rychlost lidských reakcí,“ vyjmenoval přednosti výstavy Duda. Hrát si a nechat se klamat mohou Zlíňáné až do sedmého listopadu.

Interaktivní exponát
Interaktivní exponát