V ČR čeká aktuálně na transplantaci 920 pacientů. Každý rok jich víc než deset zemře, aniž by se vhodného dárce dočkalo. Specialisty pro transplantace v nemocnicích se mají stát vyškolení anesteziologové nebo neurologové. Mohli by ověřovat stav pacientů a vytipovávat možné dárce.
Podle lékařů má ČR sice moderní transplantační zákon, takže každý člověk je po smrti považován za možného dárce orgánů, pokud se za života nevyjádří jinak. U množství zemřelých přesto nikdo neposuzuje, zda by pro transplantační program byli vhodní. Podle odborníků je to i kvůli nákladům.

Petr Němec, ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie, o nedostatku dárců orgánů
„Péče o potencionálního dárce je nesmírně náročná a drahá. O tohoto pacienta se staráte jako o pacienta, který má nejvyšší šance na přežívání,“ řekl za kardiocentrum Pavel Studeník. Podle něj je třeba i po smrti mozku udržovat ve správné úrovni krevní tlak, organismus hydratovat i vyživovat. Navíc v okamžiku smrti člověk přestane být klientem zdravotní pojišťovny a ta léčbu zastaví.
Transplantacemi lze přitom podle odborníků ušetřit. Péče o člověka, který dochází kvůli nefungujícím ledvinám na dialýzu, stojí ročně milion korun. Péče o transplantovaného pacienta vyjde na 300.000 korun. Samotná operace stojí bez komplikací 200.000 až 400.000 korun. V případě komplikací i milion korun.
V ČR se ročně uskuteční 550 až 600 transplantací. Nejčastěji se jedná o ledviny, dále játra, srdce, plíce a slinivku.