U Ráječka pokračuje černá stavba solární elektrárny, stavebnímu úřadu navzdory

Ráječko na Blanensku - Na dvaatřiceti hektarovém pozemku u Ráječka na Blanensku vyrůstá jedna z nejrozsáhlejších černých staveb svého druhu. Firma Papeno, která zde staví solární elektrárnu, nemá totiž potřebná povolení. Nezastavila ji ani třičtvrtěmilionová pokuta ani exekuce, kterou před týdnem vyhlásil stavební úřad.

Páska i oznámení ze stavby zmizely, dělníci ne. „Poslední kontrolu tam stavební úřad provedl v úterý, ten stavební ruch tam neustal,“ potvrdil dnes vedoucí blanenského stavebního úřadu Petr Rizner. Firmu tak zřejmě nemine další pokuta, ta by mohla být ještě vyšší než ta první, uložená zatím nepravomocně minulý týden.

Investor, firma Papeno, mezitím žádá o dodatečné povolení stavby a úřad po ní teď chce doplnění žádosti. Jednatel firmy Pavel Novák se už dříve vyjádřil, že mu pokuty nevadí. Strategie rychle stavět i s rizikem určité finanční ztráty se mu prý vyplatí. „Já nepáchám žádný trestný čin, je to pouze přestupek. Pořád je pro mě příjemnější zaplatit pokutu,“ řekl na začátku října v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi Pavel Novák.

Obyvatelům Ráječka, kteří se proti stavbě vzepřeli, tak nezbývá než přihlížet. Napětí v obci se přitom stupňuje. „Vypadá to jako monstrum. Úplně to změní ráz krajiny. Byla tu pěkná příroda, chodily jsme si sem hrát jako děti,“ řekla nám jedna z místních Ludmila Špičková.

Obec je přitom v postoji vůči elektrárně rozdělena. Části místních stavba nevadí, jiní proti ní brojí. Před rokem, když se schvaloval územní plán obce, zvedli přitom pro elektrárnu ruku všichni tamní zastupitelé. Měla by totiž přinést obci přilepšení do obecní kasy. „Máme smluvně zajištěno 30 milionů ve splátkách na dvacet let. To znamená, že každý rok do rozpočtu obce přijde minimálně milion korun přímo od investorů stavby,“ vysvětlil starosta Ráječka Vít Ratšlégr (ČSSD).

Odpůrci tak zřejmě nic nenadělají. I když firma staví bez potřebných povolení, její práce to nezastaví. „Pokud žadatel splní veškeré povinnosti dané zákonem, úřad tu stavbu musí povolit,“ dodal šéf stavebního úřadu v Blansku Petr Rizner.

Video Vedoucí blanenského stavebního úřadu, Petr Rizner, o solární elektrárně
video

Vedoucí blanenského stavebního úřadu, Petr Rizner, o solární elektrárně